KÁHIRA, ŽENEVA. Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) v utorok informoval, že sýrska vláda súhlasila s plánom OSN na vyslanie jej asi 20 zamestnancov, aby monitorovali evakuáciu ľudí z východného Aleppa. Hovorca úradu Jens Laerke uviedol, že jeho inštitúcia je pripravená posilniť prítomnosť v meste.
Realizácia tohto plánu bola možná po tom, ako Bezpečnostná rada OSN v pondelok schválila rezolúciu o vyslaní pozorovateľov OSN, ktorí majú vo východnom Aleppe monitorovať odsun tamojšieho obyvateľstva.
Laerke spresnil, že približne 90 z celkovo asi 100 zamestnancov OCHA v Aleppe sú Sýrčania. Novovyslaných by mohol byť trojnásobok súčasného počtu nesýrskych zamestnancov OCHA, ktorí už v Aleppe pôsobia.

Ľudia sú hladní
Organizácie, ktoré prijímajú ľudí evakuovaných z povstaleckých enkláv na východe Aleppa, uvádzajú, že ich hlavnou úlohou je teraz zabezpečiť dostatok prístreškov, piecok na kúrenie a miest s vodou na umytie, a to aj vzhľadom na veľký počet prichádzajúcich ľudí a nízke nočné teploty.
Muhammad Chatúb zo Sýrsko-amerického zdravotníckeho združenia informoval, že prichádzajúci ľudia sú hladní, ale neboli zaznamenané prípady závažnej podvýživy, a to aj napriek tomu, že východné Aleppo bolo uplynulých päť mesiacov zovreté sýrskymi vládnymi silami do blokády.

Dievčatko je medzi evakuovanými
Medzi ľuďmi evakuovanými v ostatných dňoch je aj sedemročná Bana al-Abídová, ktorá sa stala známou vďaka svojím tweetom z obkľúčeného mesta.
Dievčatko i jej rodinu prijali v jednom z táborov pre presídlencov v provincii Idlib, ktorej takmer celé územie ovládajú protivládni povstalci.
Vo východnom Aleppe, na ploche asi dvoch kilometrov štvorcových, sa ešte stále zdržiava dvetisíc až tritisíc ľudí, vrátane protivládnych povstalcov. Libanonské šiitské hnutie Hizballáh vyzvalo všetkých ľudí zdržiavajúcich sa ešte stále v tomto sektore, aby ho čo najrýchlejšie opustili. Túto oblasť totiž údajne ešte v utorok obsadí sýrska vládna armáda.