SME
Streda, 24. apríl , 2019

Útočník s kamiónom na vianočných trhoch v Berlíne zabil 12 ľudí (minúta po minúte)

Skutočný páchateľ je zrejme ozbrojený a stále na úteku.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Dianie v Berlíne sme sledovali minútu po minúte:

18:00 V Berlíne sa začala omša za obete útoku. Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

17:53 Hanebnosti v Berlíne a Zürichu majú jediný cieľ – šíriť strach, chaos a poštvať ľudí proti sebe, píše v stanovisku Islamská nadácia na Slovensku. Veľké obavy v nás vzbudzuje i to, ako k týmto snahám pristupujú niektoré politické a spoločenské elity v európskych krajinách. Namiesto volania po jednote podporujú prejavy vzájomného podozrievania a nenávisti.

Islamská nadácia opätovne veľmi zreteľne a jasne deklaruje, že stojí na strane tých hlasov v spoločnosti, ktoré volajú po občianskej a spoločenskej jednote a odmietajú všetky formy extrémizmu.

17:38 Na znak solidarity s obeťami je Brandenburská brána nasvietená v nemeckých farbách.

17:36 Šesť obetí útoku sú občania Nemecka. Uviedol to šéf polície Holger Münch s tým, že zo 48 ľudí, ktorí pri útoku utrpeli zranenia, bolo 24 prepustených do domáceho ošetrenia.

16:50 Rakúske špeciálne jednotky COBRA zatkli v azylovom stredisku v Pfarrhofe Maročana, podozrivého z plánovania útoku v Salzburgu.

15:47 „Vyšetrovatelia sú stratení,“ povedal pre Die Welt Michael Behrendt, ktorý ako prvý hovoril o tom, že polícia zadržala nesprávneho človeka. „Polícia nemá žiadnu predstavu koho hľadajú.“ Úľavu po zadržaní podozrivého vystriedal pocit bezmocnosti – pátranie po ozbrojenom útočníkovi je ako „hľadať ihlu v kope sena.“

„Nemajú žiadnu zbraň, ani stopy DNA,“ povedal podľa denníka Guardian. Vyšetrovateľom nepomohli ani zábery z priemyselných kamier.

15:40 Útok nebol podľa slovenského prezidenta Andreja Kisku náhodou. Ako pripomenul, Nemecko je pred voľbami a táto krajina je ústretová voči utečencom.

"Musíme zvážiť, ako týchto psychicky vyšinutých jednotlivcov nachádzať. Musíme ich odsúdiť a musíme spraviť všetko pre to, aby sa takéto nešťastia neopakovali,“ uviedol Kiska.

Hlava štátu zároveň zopakovala slová nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, že strach nás nesmie ochromiť. „Chcel by som vyjadriť čo najúprimnejšiu sústrasť rodinám pozostalých po útoku v Nemecku,“ dodal Kiska.

15:29 Policajný šéf varuje pred ďalšími možnými útokmi. Nebezpečný zločinec môže byť stále na úteku, tvrdí berlínska polícia.

15:08 Kancelárka Merkelová navštívila miesto tragédie. Za obete a zranených položila bielu ružu. Rovnako si pamiatku mŕtvych uctili aj minister vnútra de Maizière, šéf diplomacie Frank-Walter Steinmeier či berlínsky primátor Michael Müller.

Merkelová si na trhovisku prehovorila s policajtmi a v priľahlom kostole sa zapísala do kondolenčnej knihy.

14:59 Páchateľ alebo páchatelia môžu byť na úteku, uviedol šéf nemeckej polície Holger Münch. "Máme vysoký stupeň pohotovosti a pokračujeme vo vyšetrovaní - samozrejme, vo všetkých smeroch," uviedol Münch.

Generálny prokurátor Peter Frank v súvislosti so zadržaným Pakistancom uviedol, že na potvrdenie skutočnosti, či páchateľom útoku bol alebo nebol, je potrebné počkať do večera. "Musíme si zvykať na myšlienku, že on tým páchateľom nebol," dodal Frank.

14:38 Populistickí a krajne pravicoví politici po celej Európe, ale aj v Nemecku už v pondelok večer, keď šialenec na kamióne zrážal na trhu nevinných Berlínčanov, vedeli, že zodpovednosť za tragédiu nesie kancelárka Angela Merkelová. Čítajte viac:

Prečítajte si tiež: Populisti už našli páchateľa útokov v Berlíne. Zabíjala Merkelová

13:25 "Máme nesprávneho muža," cituje Die Welt svoj policajný zdroj. Podrobnosti okolo údajného páchateľa vyšetrovatelia preskúmali a sú podľa nich správne. "Skutočný vinník je stále ozbrojený a na slobode a môže napáchať nové škody," odzneli pokyny pre príslušníkov policajných zložiek a špeciálne jednotky.

Polícia to zatiaľ oficiálne nepotvrdila, jej šéf Klaus Kandt ale pripúšťa možnosť, že zatknutý muž vozidlo nešoféroval. "V skutočnosti nie je isté, že bol vodičom," uviedol. Polícia teraz okrem iného skúma stopy DNA.

Strelnú zbraň, ktorá usmrtila poľského spolujazdca, zatiaľ polícia nenašla. Podľa serveru Spiegel Online nenašla ani stopy po strelnom prachu na tele podozrivého, ktoré by ukazovali na to, že Poliaka, ktorého policajti našli mŕtveho v kabíne, zastrelil on.

Berlínska polícia na twitteri napísala, že zatknutý vznesené obvinenia popiera. "Preto sme obzvlášť ostražití. Buďte, prosím, tiež," napísala berlínska polícia.

13:19 Bavorský ministerský predseda Horst Seehofer vyzval na prehodnotenie a zmenu doterajšej migračnej politiky Nemecka.

"Sme povinní voči obetiam, postihnutým ľuďom a všetkému obyvateľstvu prehodnotiť a nanovo nastaviť celú našu imigračnú a bezpečnostnú politiku," povedal bavorský premiér.

13:08 Úrady už podľa ministra vnútra Thomasa de Maizière nemajú žiadne pochybnosti o tom, že zbesilá jazda v Berlíne bola útokom.

Ak ustúpime, nepriatelia slobody už zvíťazili.

Thomas de Maiziére

"Už niet pochybností, že tá hrozná udalosť včera večer bol útok," informoval novinárov de Maiziére na tlačovej konferencii po rokovaní bezpečnostnej rady. "Nákladné vozidlo bolo zámerne nasmerované do ľudí, ktorí chceli na vianočnom trhu stráviť pokojný a príjemný večer," poznamenal. "Bol to brutálny atentát," vyhlásil.

De Maiziére tiež potvrdil, že zatknutý podozrivý je z Pakistanu. Do Nemecka prišiel v posledný deň minulého roka a do Berlína tento rok vo februári.

13:05 "Skúšam sa pýtať prečo? Ale nemám na to odpoveď," povedala agentúre ČTK Elisabeth Boltová, ktorá sa rovnako ako desiatky ďalších ľudí prišla pozrieť na miesto činu k Pamätnému kostolu cisára Vilhelma v bývalom západnom Berlíne.

Prečítajte si tiež: Čierny kamión priniesol do predvianočného Berlína smútok a šok

13:03 Majiteľ poľskej prepravnej firmy potvrdil smrť svojho zamestnanca, ktorého nákladné auto bolo použité pri útoku. Ariel Žurawski potvrdil, že zavraždený šofér bol jeho bratrancom. Uviedol, že zavraždený ešte okolo 15.00 h telefonoval s manželkou, pričom sa dohodli, že jej o hodinu zavolá, čo však už neurobil. "Hneď sme vedeli, že sa asi niečo stalo," dodal Žurawski.

"O 15.45 h na záznamoch GPS vidno pohyb kamiónu, akoby sa ho niekto učil šoférovať. Naštartovanie motora, vypnutie, jazda vpred, potom cúvanie. Skúsený šofér by to nerobil," uviedol Žurawski. Vďaka GPS v kamióne a aktualizácii jeho údajov každých desať minút sa podarilo zrekonštruovať celú trasu auta odvtedy, ako sa ho zmocnil páchateľ útoku.

Žurawski tiež uviedol, že to bol on, kto potvrdil identitu zavraždeného Poliaka. "Fotografie boli také drastické, že jeho manželke ich neukázali," dodal. Zavraždený mal 37 rokov, zostalo po ňom 17-ročné dieťa.

Dodal, že vodič priviezol do Berlína náklad oceľových nosníkov z Talianska, pričom dorazil skôr, ako bolo naplánované. "Nemci mu povedali, že (s vykládkou nákladu) musí počkať do utorka," spresnil Žurawski. "Keby Nemci prejavili trošku dobrej vôle, nič by sa nebolo stalo," dodal.

Podľa nemeckých zdrojov poľský vodič zomrel na následky strelného zranenia.

12:35 Muž podozrivý útoku všetky obvinenia popiera, uviedla agentúra DPA s odvolaním sa na bezpečnostné zdroje.

12:25 Jeden z ľudí, ktorí podozrivého útočníka poznali, Mohammed Jankhan, médiám povedal, že Naved B. bol len "normálny chalan".

12:22 Opozičná strana SaS vydala stanovisko, v ktorom tvrdí, že za útok v Berlíne nemožno viniť všetkých utečencov, ktorí prišli do EÚ a rovnako nemožno obviňovať všetkých moslimov v Európe.

12:20 "V mene slovenských biskupov Vám chcem vyjadriť našu hlbokú účasť a náš smútok. Pripájame sa k Vašim modlitbám za zomrelých a zranených, za ich príbuzných a drahých. Nech Boh posilní Vás i celú Vašu cirkev v tomto ťažkom okamihu," napísal predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský v telegrame kardinálovi Reinhardovi Marxovi.

12:17 Bezpečnostné opatrenia na vianočných trhoch v Belgicku sú dostatočné a po teroristickom útoku v Berlíne ich netreba posilňovať, vyhlásil tamojší minister vnútra Jan Jambon.

"Aj bez udalostí v Berlíne sme vedeli, že riziko útoku stále existuje," uviedol minister vnútra s tým, že bezpečnostné opatrenia na vianočných trhoch v Belgicku sú dostatočné. Je tiež pripravený prijať dodatočné opatrenia, ak to bude nevyhnutné.

"Aj keď je to pre nás v týchto hodinách ťažké, nájdeme silu žiť tak, ako chceme žiť v Nemecku: slobodne, spoločne a otvorene."

Angela Merkelová

12:07 Vianočné trhy v Berlíne ostanú počas utorka zatvorené na znak úcty voči obetiam útoku, ohlásil nemecký minister vnútra.

11:56 Po útoku aj slovenská tajná služba spoločne s inými slovenskými bezpečnostnými zložkami spustila štandardné bezpečnostné opatrenia reagujúce na podobné krajné situácie.

Riaditeľ SIS Anton Šafárik v tejto súvislosti inicioval aj zvolanie zasadnutia Rady Národného bezpečnostného analytického centra za účasti popredných predstaviteľov príslušných bezpečnostných rezortov a expertov.

Načítavám video...

11:10 Kancelárka Angela Merkelová predpokladá, že udalosti v Berlíne boli teroristický útok. „Nesmieme pripustiť, aby nás paralyzoval strach zo zla,“ povedala.

Merkelová označila čin za nepochopiteľný a je ním otrasená. "Je toho ešte veľa, čo o čine nevieme s potrebnou istotou, ale musíme na základe súčasných informácií vychádzať z toho, že išlo o teroristický čin," podotkla. "Viem, že by pre nás všetkých bolo ťažko znesiteľné, keby sa potvrdilo, že čin spáchal človek, ktorý v Nemecku hľadal ochranu a azyl," uviedla kancelárka vo vyhlásení.

Ak sa potvrdí, že páchateľ bol utečenec, podľa Merkelovej by to bol „odporný čin najmä proti mnohým Nemcom, ktorí sa denne zapájajú do pomoci utečencom a pre mnoho ľudí, ktorí skutočne potrebujú našu ochranu a snažia sa o integráciu v našej krajine."

Prečítajte si tiež: Vianočné trhy: Zabijú teroristi stáročnú tradíciu?

10:37 Jedna z dvanástich obetí mala byť podľa zatiaľ nepotvrdených informácií zastrelená. Ide zrejme o druhého pasažiera kamiónu, ktorým bol poľský občan. Focus sa odvoláva ministra spolkovej krajiny Brandenbursko, Karl-Heinza Schrötera.

To je v rozpore s informáciami poľskej televízie TVN24 podľa ktorých muž zahynul na následky bodných rán.

10:19 Očitý svedok hovorí, že videl, ako auto vrazilo do ľudí, potom z neho vodič vystúpil a začal utekať. Okrem toho počul výstrely. Do dvoch minút bola na mieste polícia, ktorá nákladiak zaistila.

Načítavám video...

10:08 Kancelárka Angela Merkelová kvôli udalostiam v Berlíne zrušila plánovanú návštevu svojho volebného obvodu v Meklenbursku-Predpomoransku. V 11:00 SEČ má k udalosti urobiť vyhlásenie. Merkelová zatiaľ oficiálne nereagovala.

10:00 Minister vnútra Robert Kaliňák potvrdil nielen zvýšené nasadenie bezpečnostných zložiek na miestach ako obchodné centrá, letisko, ale aj zvýšenú ochranu hraníc.

Polícia, spravodajská služba či vojenské spravodajstvo budú podľa ministra prítomné na všetkých dôležitých podujatiach. „Nemáme informáciu o bezprostrednom ohrození Slovenska,“ uviedol Kaliňák. Opatrenia majú podľa neho najmä odstrašiť prípadných útočníkov.

Obaja vládni predstavitelia opätovne poukázali na prísnu azylovú politiku Slovenska, ktorá podľa ich slov znižuje riziko takýchto útokov na Slovensku.

„Pokiaľ budem premiérom, nikdy nebudem súhlasiť s tým, aby tu bola vytvorená akákoľvek ucelená moslimská komunita,“ opäťovne prehlásil Fico.

9:54 Premiér Robert Fico na brífingu s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom udalosti v Berlíne odsúdil a dodal, že útok na ľudí, ktorí sa zhromažďujú pred vianočnými sviatkami, je útokom na európsku identitu. Fico poslal aj telegram kancelárke Angele Merkelovej.

"My pracujeme s variantom, že ide o teroristický útok," povedal Fico napriek tomu, že rešpektuje nemecké orgány, ktoré o terorizme hovoria len ako o jednej z možností.

9:49 Podľa bezpečnostného experta televíznej stanice n-tv sa vyšetrovanie musí predovšetkým sústrediť na zodpovedanie otázky, či útok bol činom "osamelého vlka", alebo či išlo o akciu člena organizovanej skupiny, od ktorej možno očakávať ďalšie atentáty.

9:37 Pri Pamätnom kostole cisára Wilhelma pribúdajú sviečky a kvety. Ľudia si nimi chcú uctiť obete útokov. V samotnom kostole sa môžu podpísať do kondolenčnej listiny.

9:22 Die Welt píše o podozrivom útočníkovi ako o 23-ročnom Pakistancovi s menom Naved B.

9:11 Nemecký minister vnútra Thomas de Maizière nariadil stiahnuť vlajky na všetkých oficiálnych budovách v krajine na pol žrde.

8:40 Špeciálne jednotky nemeckej polície podnikli ráno okolo 03:00 raziu v hangároch bývalého letiska Tempelhof, kde sú ubytovaní utečenci. Razia podľa Die Welt súvisí s útokom. Berliner Morgen Post dodáva, že na mieste zasahujú asi dve stovky policajtov. Podozrivý zrejme býval v niektorom z berlínskych utečeneckých táborov.

Polícia vypočula štyroch mladíkov z hangára č. 6, nikoho však nezadržala, povedal hovorca úradu pre utečenecké záležitosti Sascha Langenbach. Operácia mala pokojný priebeh. Zásah sa skončil približne o 08.00 h.

8:34 Rozhlasová stanica RBB s odvolaním sa na bezpečnostné zdroje oznámila, že muž, ktorý auto riadil, sa narodil 10. januára 1993 v Pakistane a do Nemecka prišiel 31. decembra 2015 hraničným prechodom Passau. Dopustil sa drobnejších kriminálnych priestupkov a polícii bol známy. Berlínska polícia túto informáciu nechcela komentovať.

8:22 Łukasz Wąsik z prepravnej spoločnosti, ktorej nákladiak bol použitý na útok, stále nemá informácie o 37-ročnom vodičovi.

Tiež pre portál money.pl priblížil informácie, ktoré vyčítal z monitorovacieho systému. Podľa neho sa niekto od 15:44 neúspešne pokúšal niekoľkokrát naštartovať vozidlo, ktoré sa však napokon pohlo až 19:34. Podľa Wasika to vyzerá tak, akoby sa niekto kamión len učil riadiť.

"Vodič nepúšťal motor kvôli tomu, aby sa v kabíne zahrial, na to slúžia iné systémy. Vyzerá to, ako by sa s tým autom niekto skúšal naučiť jazdiť. Mal problémy s jeho uvedením do chodu," povedal.

8:11 Vyšetrovatelia útoku ohlásili na 13:00 tlačovú konferenciu.

8:01 Podľa informácií SME policajný prezident Tibor Gašpar nariadil telefonickým pokynom od utorňajšieho rána dňa zabezpečiť zvýšený výkon služby bezpečnostných zložiek o 30 až 50 percent oproti bežnému výkonu. Zamerať sa pritom majú najmä na obchodné centrá, vianočné trhy, letiská a miesta so zvýšeným pohybom osôb.

7:56 Minister vnútra Robert Kaliňák povedal, že Slovensko je tak ako iné štáty pripravené pomôcť Berlínu. "Samozrejme, ak by bola nejaká možnosť, každý si urobí svoje opatrenia smerom do vnútra vlastnej krajiny," uviedol Kaliňák.

V úvodných hodinách sa "po takýchto útokoch" podľa Kaliňáka predovšetkým bezpečnostné zložky každej krajiny sústredia na zabezpečenie samotného miesta, záchranu ľudí a poskytnutie adekvátnej starostlivosti. "Robia všetko pre to, aby sa miera katastrofy nezhoršovala," dodal Kaliňák.

7:02 Muž, ktorého mŕtve telo sa našlo v kabíne kamióna, bol poľským občanom. Polícia jeho totožnosť zatiaľ nezverejnila. Uviedla však, že nebol tým, kto s vozidlom do davu na trhu narazil. Úrady nariadili vykonať pitvu, aby sa zistila príčina jeho úmrtia.

Kamión podľa štátnej poznávacej značky pochádzal z okolia mesta Gryfino, ktoré leží v blízkosti nemeckej hranice, asi 100 kilometrov severovýchodne od Berlína.

6:37 Vyšetrovatelia predpokladajú, že vodič vozidlo na trh naviedol úmyselne. Uviedla to na twitteri berlínska polícia. O incidente teraz informuje ako o "pravdepodobne teroristickom útoku". Úrady doteraz oficiálne neoznámili, že išlo o úmyselný teroristický útok, podľa agentúry DPA ale už vylúčili, že išlo o nehodu.

6:30 Holandský premiér Mark Rutte napísal, že jeho krajina smúti nad mnohými vyhasnutými životmi a zranenými. "Myslíme na každého, kto dnes večer márne čaká na návrat milovanej osoby domov. V mene Holandska som svojej nemeckej kolegyni Angele Merkelovej vyjadril sústrasť a ponúkol pomoc, kde to len ide," uviedol.

Grécke ministerstvo zahraničných vecí reagovalo so zdesením a ostro odsúdilo zločinecký útok. "Naše myšlienky sú pri pozostalých po obetiach," konštatovalo vo vyhlásení zverejnenom v gréckom i nemeckom jazyku.

6:19 Podľa informácií internetového vydania periodika Die Welt, polícii pomohol pri zadržaní podozrivého jeden z očitých svedkov, ktorý bežal za podozrivým takmer 2 km a polícii hlásil jeho polohu, takže hliadka si na muža na úteku počkala na vhodnom mieste a zadržala ho.

6:15 Poľský prezident Andrzej Duda prostredníctvom jednej zo sociálnych sietí vyzval všetkých, ktorí tak môžu učiniť, aby sa modlili za uzdravenie zranených a duše zosnulých.

2:05 Na následky ťažkých zranení zomreli v nemocnici ďalšie tri osoby. Celkový počet obetí sa tak zvýšil z doterajších deväť na 12.

V starostlivosti zdravotníkov v nemocniciach zostáva naďalej 48 zranených, medzi ktorými sú aj viaceré osoby s ťažkými traumami. Predstavitelia Berlína i polície sa o doterajších poznatkoch z priebehu vyšetrovania prípadu chcú s verejnosťou podeliť na utorkovej tlačovej konferencii, ktorá sa očakáva v skorých popoludňajších hodinách.

1:29 Francúzsky prezident Francois Hollande vyjadril solidaritu a spoluúčasť nemeckým občanom. "Francúzi zdieľajú smútok Nemcov v súvislosti s touto tragédiou, ktorá zasiahla celú Európu," uvádza sa v prvej reakcii Elyzejského paláca.

Predseda vlády Bernard Cazeneuve zverejnil prostredníctvom jednej zo sociálnych sietí slogan Celé Francúzsko je na strane Nemecka, a to v nemeckom jazyku.

00:58 Belgické úrady vyzvali na opatrnosť všetky mestá v krajine, v ktorých sa konajú vianočné trhy. Centrum Bruselu, kde sa nachádzajú najnavštevovanejšie vianočné trhy v krajine, je už od marcových teroristických útokov v belgickej metropole, pod neustálym dohľadom hliadkujúcich ozbrojených síl. Premiér Charles Michel vo svojej reakcii na udalosti v Berlíne vyjadril ľútosť nad tým, že sa tamojší vianočný trh premenil na miesto smútku. "Moje myšlienky sú s obeťami a ich rodinami," uviedol Michel na svojom účte na Twitteri.

Bezpečnostné opatrenia na miestach s vysokou koncentráciou osôb posilnila aj Česká republika Podobné rozhodnutie učinil vo Viedni aj rakúsky minister vnútra Wolfgang Sobotka. Policajná prítomnosť na verejných priestranstvách sa v zmysle jeho nariadenia zvýši.

Prečítajte si tiež: Tragédie na poslednú chvíľu

00:39 Zvolený prezident USA Donald Trump odsúdil zabitie ruského veľvyslanca v Ankare Andreja Karlova aj možný útok na vianočný trh v Berlíne. Teroristická organizácia Islamský štát a ďalší "islamskí teroristi" podľa neho neustále masakrujú kresťanov "ako súčasť svojho svetového džihádu". Na twitteri budúci prezident USA uviedol, že útoky v Turecku, Švajčiarsku a Nemecku ukazujú, že "civilizovaný svet musí zmeniť svoje uvažovanie".

00:30 Viacero vecí nasvedčuje tomu, že incident bol útok, povedal minister vnútra Thomas de Maiziére. "Nechcem ešte zatiaľ brať do úst slovo útok, aj keď pre to veľa hovorí," povedal minister nemeckej verejnoprávnej televízii ARD.

Nemecká i poľská polícia preveruje aj možnosť, že kamión bol odcudzený na stavenisku v Poľsku. O osude poľského vodiča však v tejto súvislosti nehovoria. 37-ročný vodič je nezvestný, kamión prepravoval oceľové konštrukcie.

Prečítajte si tiež: Nemecko zažilo tento rok viacero útokov

23:59 Denník Die Welt napísal, že zadržaný muž by mal byť Pakistanec a do Nemecka mal prísť vo februári ako utečenec. Noviny tiež napísali, že spolujazdec bol zrejme zastrelený.

23:56 V reakcii na dianie v Berlíne zvýši bezpečnosť na vianočných trhoch aj Francúzsko.

23:54 Britský turista Mike Fox bol na trhu so svojou priateľkou a popíjal varené víno, keď kamión vrazil medzi ľudí. „Nebolo tam nič, čo by kamiónu zabránilo vojsť na trh,“ povedal televízii N24.

23:45 Mŕtvy muž z kabíny kamiónu bol Poliak, spresnila polícia. Identita vodiča, ktorý narazil do ľudí, zatiaľ nie je známa, informuje Reuters. Agentúra neskôr svoje tvrdenie stiahla.

23:27 V utorok o 18-tej hodine sa v Pamätnom kostole cisára Wilhelma uskutoční omša za obete tragickej udalosti.

Načítavám video...

23:16 V súvislosti s drámou už premiér Robert Fico komunikoval s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a riaditeľom SIS Antonom Šafárikom. Na Slovensku sa okamžite spustili štandardné opatrenia, ktoré sa v takýchto situáciách prijímajú.

23:13 "Je to zlý večer pre Berlín a našu krajinu, ktorý mnou podobne ako mnohými inými veľmi otriasol", vyhlásil prezident Joachim Gauck. Aj keď ešte nevieme mnoho o pozadí strašných udalostí na vianočnom trhu v hlavnom meste, "myšlienkami som s obeťami, s ich blízkymi, so všetkými ľuďmi, ktorí sa obávajú o rodinných príslušníkov alebo priateľov," zdôraznil Gauck, ktorý sa súčasne poďakoval za nasadenie záchranárom i príslušníkom bezpečnostných zložiek.

23:16 K udalosti sa vyjadril aj zástupca primátora juhofrancúzskeho mesta Nice, kde tento rok 14. júla narazil islamista nákladným vozidlom do davu ľudí oslavujúcich štátny sviatok a 86 ich zabil. "Už nikdy nič podobného," napísal.

23:10 Vianočný trh na námestí Breitscheidplatz vyzeral pred týždňom takto:

23:06 Zabiť v duchu svojej pomätenosti človeka je zlom, nech sa na to pozeráme akokoľvek. Lenže podobne nebezpečným zlom je vynášať súdy ešte skôr, ako poznáme páchateľov či – to možno väčším – zovšeobecňovať na kolektívnu vinu. Píše Tomás Prokopčák.

Prečítajte si tiež: Udrelo zlo. Nenechajme ho zakoreniť

22:40 "Vošiel rovno z Kantstrasse na námestie, musel to byť zámer, kamión nemal ani zapnuté svetlá. Potom som už počul len hlasné rany a hysterické výkriky ...“ opísal situáciu pre portál Berliner Morgenpost starší muž.

22:25 Kamión prešiel vianočným trhom 50 až 80 metrov. Polícia teraz skúma, či vodič vozidla brzdil.

22:05 Majiteľ kamiónovej spoločnosti z Poľska tvrdí, že kamión mal šoférovať jeho bratranec, ale je presvedčený o tom, že ho uniesli. Majiteľ firmy Ariel Žuravský poskytol rozhovor poľskej rozhlasovej stanici TVN24. Jeho bratranec cestoval do Berlína, kde chcel stráviť noc. Ariel tiež dodal, že si nevie predstaviť, že by nehodu spôsobil bratranec, keďže na kamiónoch jazdil 15 rokov a mal veľa skúseností. Manželka vodiča s ním telefonovala o 16-tej hodine, od vtedy sa s ním nevedela spojiť. K útoku došlo o 20-tej hodine.

Zatiaľ čo berlínska polícia hovorí o teroristickom útoku, nemecký minister vnútra de Maizière tvrdí, že je ešte priskoro na špekulácie.

Prečítajte si tiež: Útoky autom nie sú novinkou, dodávky zabíjali v Nice aj v USA

22:02 Berlínsky starosta Michael Müller je z útoku šokovaný a dodal, že polícia má situáciu pod kontrolou. "To, čoho sme svedkami, je dramatické. Moje myšlienky sú s rodinami, ktoré smútia nad niekým z mŕtvych alebo zranených."

21:58 Podľa Die Welt mala nemecká polícia niekoľko dní informácie o tom, že existuje nebezpečenstvo útoku na vianočný trh v Berlíne.

21:46 Polícia zatkla pravdepodobného vodiča kamióna, druhý pasažier z auta zomrel na mieste činu.

21:38 Nemecká polícia vyzýva občanov, aby zostali doma a nešírili neoverené správy.

21:29 Podľa policajného hovorcu sedeli v kamióne dvaja ľudia. Potom ako nákladiak zastavil, obaja vyskočili z auta. Jeden utekal smerom k Tiergarten, kde ho neskôr zatkli. Či išlo o vodiča nie je zatiaľ jasné.

21:15 Na záberoch z miesta činu je vidieť veľký čierny kamión, ktorý má podľa televíznej stanice n-tv poľskú poznávaciu značku. Na mieste sú aj desiatky záchranárov, zdravotníkov a hasičov, ktorí pomáhajú zraneným. Na televíznych záberoch bolo vidieť okrem iného aj postaršieho muža so zakrvavenou hlavou, ktorému práve lekári dávali infúziu.

21:10 Berlínska polícia na twitteri informovala o deviatich obetiach.

20:51 Podľa hovorcu polície, ktorého citovala agentúra DPA, išlo zrejme o útok a nie o náhodu.

20:32 Incident sa odohral na vianočnom trhu na námestí Breitscheidplatz neďaleko symbolu západnej časti Berlína, Pamätného kostola cisára Wilhelma.

Nákladné vozidlo vošlo podľa denníka Berliner Zeitung cez chodník na trh, kde sa zastavilo tesne pred vianočným stromom. Na videách z miesta incidentu vidno zničené stánky a ľudí ležiacich na zemi. Okolie miesta nešťastia polícia uzavrela.

Načítavám video...

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Až vďaka chorobe objavila svoj talent
 2. Elegancia, športový duch alebo výkon? Hyundai i30 Fastback
 3. Tohtoročný Autosalon? Najväčšie SUV na svete aj lietajúce auto
 4. Tip na japonskú klimatizáciu s výhodnejšou elektrinou
 5. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019
 6. Čerpáte úver? Na toto by ste určite mali myslieť
 7. Pre učiteľov je dôležité, aby sa navzájom inšpirovali
 8. Kaufland začal s predajom slovenských uhoriek bez fólie
 9. Vie sa vaša pokladnica spojiť s finančnou správou?
 10. Jozef Miloslav Hurban sa dostal do vesmíru
 1. Elegancia, športový duch alebo výkon? Hyundai i30 Fastback
 2. Pivovar Šariš rozdá regiónu 16-tisíc eur
 3. Gemerský expres priblíži nádherný kraj
 4. Takto sa môžete najlepšie chrániť pred výtlkmi
 5. Dokonalá záhrada? Nezabudnite na prísun vody.
 6. Tip na japonskú klimatizáciu s výhodnejšou elektrinou
 7. Tohtoročný Autosalon? Najväčšie SUV na svete aj lietajúce auto
 8. Women in business
 9. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019
 10. Bim Challenge 2019
 1. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019 22 877
 2. Bulharsko: Najlepšie miesta na dovolenku pri mori 10 106
 3. Čerpáte úver? Na toto by ste určite mali myslieť 9 413
 4. 7 kritických situácií na cestách. Ohrozujú každého vodiča 6 899
 5. Čo upiecť na Veľkú noc? 5 skvelých dezertov Adriany Polákovej 6 448
 6. Až vďaka chorobe objavila svoj talent 4 340
 7. Kaufland začal s predajom slovenských uhoriek bez fólie 4 254
 8. Tohtoročný Autosalon? Najväčšie SUV na svete aj lietajúce auto 3 372
 9. Čo robí dobrého zamestnávateľa dobrým? 2 944
 10. Vie sa vaša pokladnica spojiť s finančnou správou? 1 590

Téma: Nemecko


Článok je zaradený aj do ďalších tém Útok na vianočný trh v Berlíne, Vianoce

Hlavné správy zo Sme.sk

Café Európa: Ako sa zmení Ukrajina a čo čakať od Zelenského (video)

Diskusia o ukrajinských prezidentských voľbách.

Volodymyr Zelenskyj.
Peter Tóth
Dobré ráno

Dobré ráno: Polícia vedela, že Vadala tu buduje bunku mafie

Čo je horšie, že Gašpar klamal alebo si policajti nevymieňajú informácie.

Podcast Dobré Ráno
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Ak mohli sledovať novinárov, môžu sledovať aj vás

Nevieme, či sledovanie novinárov bol ojedinelý prípad.

Šéfredaktorka SME Beata Balogová.

Neprehliadnite tiež

Café Európa: Ako sa zmení Ukrajina a čo čakať od Zelenského (video)

Diskusia o ukrajinských prezidentských voľbách.

Volodymyr Zelenskyj.

Kim sa vydal na cestu do Ruska, stretne sa s Putinom

Vodca KĽDR cestuje do Ruska svojim špeciálnym vlakom.

Severokórejský vodca Kim Čong-un sa stretne s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Alžírska justícia vyšetruje podnikateľov blízkych exprezidentovmu klanu

Alžírska prokuratúra nariadila uvaliť predbežnú väzbu na najbohatšieho Alžírčana.

Bývalý prezident Abdal Azíz Buteflika.

Instagram zablokoval účet kancelárie sýrskeho prezidenta Asada

V minulosti viackrát zablokovali aj účet kancelárie sýrskeho prezidenta na YouTube.

Sýrsky prezident Asad.

Filipínsky prezident sa vyhráža vyhlásením vojny Kanade, ak si neodvezie odpad

Duterte je známy ako politik, ktorý sa vyžíva v násilí.

Prezident Filipín Rodrigo Duterte.