Kyjev 15. marca (TASR) - Vypracovať opatrenia dôvery pre politické urovnanie dlhoročného gruzínsko-abcházskeho konfliktu je cieľom dvojdňového stretnutia, ktoré sa pod patronátom OSN začalo dnes v ukrajinskej Jalte na Kryme. Ide o tretiu podobnú schôdzku zástupcov Gruzínska a separátneho Abcházska pri spoluúčasti medzinárodných sprostredkovateľov.
Na čele gruzínskej delegácie je štátny minister Georgij Arsenišvili, abcházsku vedie premiér neuznanej republiky Vjačeslav Cugba. Rokovaniu predsedá osobitný zástupca generálneho tajomníka OSN v Gruzínsku Dieter Boden. Zúčastňujú sa na ňom aj členovia skupiny priateľov šéfa OSN pre Gruzínsko z Francúzska, Nemecka, Ruska, USA a Ukrajiny.
Zastúpená je takisto Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Pozvali aj predstaviteľov Grécka a Turecka, pretože predchádzajúce dve gruzínsko-abcházske stretnutia sa konali v roku 1998 v Aténach a v roku 1999 v Istanbule.
Ukrajinský minister zahraničných vecí Anatolij Zlenko pri dnešnom otvorení stretnutia označil miesto jeho konania za symbolické. Krym sa stal podľa neho príkladom pokojného a civilizovaného riešenia zložitých problémov v medzietnických vzťahoch na postsovietskom priestranstve. Vyjadril pritom nádej na postupné dosiahnutie politického urovnania tohto konfliktu.
Ukrajina, ktorá v tomto mesiaci ako nestály člen predsedá Bezpečnostnej rade OSN, je pripravená podporovať napredovanie rokovacieho procesu, vytváranie vzájomnej dôvery a vznik priaznivej atmosféry na prijatie vzájomne prijateľných rozhodnutí s cieľom dosiahnutia očakávaných výsledkov.
Účastníkov stretnutia prijal v predvečer jeho začiatku na Kryme ukrajinský prezident Leonid Kučma. Ukrajina podľa neho spraví všetko pre pokračovanie tohto dialógu. Pripomenul, že Bezpečnostná rada OSN bude z iniciatívy Ukrajiny o tejto téme rokovať 21. marca.
Gruzínsko-abcházsky konflikt trvá od leta 1992 po vyhlásení nezávislosti Abcházska od Gruzínska. Základným problémom je štatút Abcházska. Dohode oboch strán bráni aj ich nezmieriteľný postoj v otázke návratu utečencov. V Gruzínsku je v súčasnosti vyše 300.000 utečencov z Abcházska.
(spolupracovník TASR Martin Benko) zt