RÍM, BRATISLAVA. Keď v júni predstúpila Virginia Raggiová pred publikum ako víťazka volieb, hovorila o novej ére, o vyčistení ulíc aj o boji proti skorumpovanej politike tradičných strán.
Oslavujúca starostka Ríma opakovala to, čo už mesiace v kampani tvrdia jej spolustraníci z populistického Hnutia piatich hviezd (M5S) – že prinesie do Ríma novú, čistejšiu politiku aj bez predchádzajúcich skúseností.
Po pol roku sú však ulice talianskeho hlavného mesta stále plné odpadu a korupčné škandály škodia strane natoľko, že Raggiovej vzali možnosť rozhodovať o dôležitých veciach, napríklad o nomináciách.
Loading
...
Dôverovala nesprávnym ľuďom
Prvá žena na tomto poste bola v júni pre stranu veľkým úspechom. Jej líder a bývalý komik Beppe Grillo, ktorého mnohí označujú ako talianskeho Trumpa, už dlhodobo tvrdí, že členov M5S sa korupcia netýka, keďže strana má striktné antikorupčné pravidlá.
V prípade Raggiovej mu to však nevyšlo – v piatok zatkli jej najbližšieho poradcu Raffaela Marra práve pre machinácie s developerskými projektmi. Len pár dní predtým pritom rezignovala aj Raggiovej radkyňa pre životné prostredie, ktorú vyšetrovali za porušovanie pravidiel.
Protikorupčnú stranu škandál zasiahol natoľko, že Grillo zrušil dva veľké protesty, ktoré organizoval. „Raggiová dôverovala nesprávnym ľuďom. No teraz meníme smer,“ napísal na blogu podľa Financial Times.

Zlyhanie na všetkých frontoch
V čase, keď strane pomohla nedávna demisia expremiéra Mattea Renziho po neúspešnom referende, môže rímska aféra rast ich popularity pribrzdiť.
„Chcú vládnuť Taliansku, no ich prvá skutočná výzva je zlyhaním na všetkých frontoch,“ komentovala pre Financial Times dianie poslankyňa vládnej Demokratickej strany Alessia Moraniová.
Grillo v nedeľu preto oznámil, že strana bude vykonávať namiesto starostky dôležité rozhodnutia a Raggiová sa musí zo svojich chýb poučiť.
To, že Raggiová je sklamaním, tvrdili politológovia už na jeseň. „Je to veľmi zložitá situácia. Mesto je na kolenách. Verejné služby nefungujú – najmä odvoz odpadu a verejná doprava – a lobbing týchto služieb je taký silný, že na ich sfunkčnenie je potrebná veľmi veľká politická sila – a tú ona nemá,“ hovorí pre denník Guardian profesor súčasnej histórie z LUISS University v Ríme Giovanni Orsina.
Napriek tomu, že Raggiová môže poškodiť reputáciu strany, hnutie sa rozhodlo ju neodvolať. Podľa politológov by možné odvolanie spravilo ešte viac škody, ako priznanie si chyby.
Navyše následky korupčnej kauzy podľa Orsina mnohí voliči tak dramaticky neberú: „Voliči Hnutia piatich hviezd sú alergickí na akúkoľvek kontrolu reality,“ dodáva.