CARACAS, BRATISLAVA. Venezuelčanka Zulay Pulgarová má sedem detí a všetci žijú z dôchodku jej otca. Ten je vo výške šesť dolárov mesačne – potraviny v krízou zdecimovanej krajine však stoja často viac ako v Európe.
Pulgarová sa preto rozhodla svoju šesťročnú dcéru odovzdať svojej susede, aby sa o ňu postarala. „S manželom a deťmi ju učíme, ako sa správať, ako študovať, ako sa obliekať aj rozprávať... teraz ma volá mama a môjho manžela otec,“ hovorí pre agentúru Reuters Pulgarovej suseda Nancy Garcia, ktorá pracuje v obchode a sama má päť detí. Na hladovanie dievčatka sa však nemohla pozerať.

Malé peňaženky
Pre krízu vo Venezuele sú niektoré chudobné rodiny nútené odovzdať svoje deti majetnejším príbuzným, ale aj do sirotincov a charít. Politickú a ekonomickú krízu vo Venezuele v posledných dňoch zvýraznilo zrušenie najvyššej, sto bolívarovej bankovky. Nahradiť ju chcú väčšou bankovkou.
Problémom je, že takmer polovica bankoviek, ktoré v krajine bežní ľudia vlastnia, sú práve stovky.
„Keďže inflácia je taká silná, prvé štyri bankovky – 2, 5, 10 a 20 – sú úplne zbytočné. Akákoľvek je príliš malá na také množstvo peňazí,“ hovorí pre denník Guardian 25-ročný Gabriel z Caracasu. Sto bolívarov má totiž pre hyperinfláciu hodnotu ledva dvoch centov.
Ľudia sa teraz snažia vložiť staré bankovky do bánk, aby čoskoro dostali bankovky nové – no bankomaty stále vydávajú tie staré.
Loading
...
Ťažia s lacnou elektrinou
Malá časť ľudí v krajine verí, že problémy s prázdnymi obchodmi a chýbajúcimi výplatami môže vyriešiť bitcoin. Virtuálnu menu nemôže kontrolovať centrálna banka ani vláda a technicky zdatní ľudia ju môžu na čiernom trhu vymieňať za doláre za päťnásobne lepší kurz ako oficiálnu menu.
Jedným z nich je podľa magazínu Reason aj Alberto, ktorý sa začal zaoberať takzvaným ťažením bitcoinov. Výmenou za stále bežiace výpočty na jeho domácom počítači je schopný získať denne bitcoiny v hodnote 1200 dolárov.
Ťaženie bitcoinov však vyžaduje množstvo počítačovej procesnej pamäte a tým pádom spotrebuje obrovské množstvo elektrickej energie. Vo Venezuele je však elektrina takmer zadarmo – čo z nej robí ideálnu destináciu na túto činnosť.
Alberto aj jeho partner tak za získané peniaze nakupujú darčekové poukážky aj tovar na Amazone či vo Walmarte, ktorý si potom kuriérskou poštou nechávajú poslať z USA do Venezuely. Ide aj o základné potraviny, kozmetika či lieky – teda všetko, čoho je v krajine v súčasnosti nedostatok.

Okrádajú štát
„Bitcoin nie je mainstreamový vo Venezuele ani vo svete, no záujem o technológiu rastie. Čoraz viac ľudí z rôznych odvetí sa pridáva,“ hovorí pre denník Guardian šéf výmennej platformy cryptobuyer.io Jorge Farias.
Využívanie kryptomeny v krajine naozaj narastá – kým v roku 2014 ju využívalo len 450 ľudí, dnes ich počet prekračuje 85-tisíc.
Vymeniť bitcoin za bolívar nie je ťažké – oficiálnej mene mnoho ľudí neverí a namiesto nej radšej prijmú tú virtuálnu.
Napriek tomu, že ľudia pracujúci s bitcoinami (často mladí ľudia z IT biznisu, ktorí prišli o prácu), majú komfortnejší život ako ich spoluobčania, čelia aj hrozbe. Venezuelská tajná polícia ich podľa serveru Cryptocoinsnews.com prenasleduje.
Zatkli napríklad muža, ktorý odoberal priveľa elektriny práve na ťaženie bitcoinov a ktorý dovážal z Číny počítače. Aj v štátnej televízii sa o bitcoinoch hovorí ako o nástroji kriminálnikov. Mnohých obviňujú práve zo zneužívania elektrickej energie.
„Vláda spravila z celej populácie rukojemníkov, keď ich primkla k mene, ktorá sa potápa,“ hovorí pre magazín Reason americký IT technik a odborník na bitcoiny Andreas Antonopoulos. „Bitcoin týchto rukojemníkov vyslobodzuje."