Viedeň/Innsbruck 7. mája (TASR) - Rakúsky prezident Heinz Fischer dnes naliehal na spoluobčanov, aby prijali pravdu o období nacizmu. Reagoval tak na nedávne spochybňujúce poznámky niektorých politikov, ktoré v jednom prípade spochybnili aj samotnú existenciu plynových komôr počas druhej svetovej vojny.
Prezident sa vyjadril v rámci osláv 60. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Rakúsku, ktoré sa uskutočnili na zámku Hartheim, kde bolo takmer 30.000 ľudí poslaných do plynu alebo dostalo smrtiace injekcie, pretože nespĺňali nacistické normy na čistý árijský pôvod.
"Neexistuje nič, čo by ešte bolo treba preskúmať, dať do kontextu, pokúšať sa prehodnotiť," vyhlásil rakúsky prezident v narážke na nedávne návrhy, podľa ktorých by bolo možné nacistické zločiny prehodnotiť.
Aj predseda krajinskej vlády Horného Rakúska Josef Pühringer vo odsúdil svojom vystúpení na zámku Hartheim "podlý prístup" niektorých ľudí k úlohe Rakúska v nacistickej ére, požadujúc "úprimný a čestný" pohľad na túto časť dejín Rakúska.
Zámok Hartheim v dedine Alkoven bol jedným z dejísk "procesu eutanázie", ako nacisti počas vojny nazývali plynové komory.
Rakúsko v ostatnom čase priznalo svoju úlohu v holokauste po rokoch jej popierania, keď sa počas uplynulých dvoch desaťročí prezentovalo ako obeť Adolfa Hitlera. Rakúska vláda zaplatila milióny na kompenzáciách obetiam nacizmu a ich rodinným príslušníkom.
Napriek tomu prieskum verejnej mienky zverejnený tento mesiac ukázal, že si ešte stále vyše 40 percent Rakúšanov myslí, že nacizmus priniesol krajine spolu so zlými aj dobré veci.
Predseda krajinskej vlády Tirolska Herwig van Staa dnes na inom spomienkovom podujatí v Innsbrucku vyzdvihol tých, ktorí bojovali proti nacizmu a vyzýval spoluobčanov, aby nezabúdali na "strašné časy", ktoré ukončilo až oslobodenie spojeneckými vojskami pred 60. rokmi. "Neexistuje kolektívna vina, ale existuje kolektívna hanba," zdôraznil Herwig van Staa. Hovoril o účasti Rakúska na nacistických zločinoch, "na ktorých sa mnohí zúčastnili a mnohí im nezabránili".