WASHINGTON. Spojené štáty zasahovanie ruských hackerov do amerických volieb nenechajú bez odpovede, pohrozil odchádzajúci šéf Bieleho domu. Moskva tieto obvinenia popiera, novozvolený prezident Donald Trump ich spochybňuje.
"Je jasné, že keď sa cudzia vláda akokoľvek pokúša zasahovať do našich volieb, tak musíme konať. A urobíme to, keď sa sami rozhodneme," vyhlásil prezident Barack Obama v rozhlasovom rozhovore, ktorého výňatky boli zverejnené ešte pred odvysielaním celého interview stanicou NPR.
Obama uviedol, že niektoré odvetné kroky budú explicitné a verejné, zatiaľ čo iné opatrenia také byť nemôžu. "Pán Putin si je dobre vedomý mojich pocitov, pretože som s ním o tom priamo hovoril," povedal.
Povahu odvetných krokov bližšie nespresnil. Prezident, ktorého mandát sa skončí budúci mesiac, pravdepodobne bude čeliť otázkam na túto tému na tlačovej konferencii pred odletom na dovolenku na Havaji.
Trumpove pochybnosti
Budúci americký prezident Donald Trump vo štvrtok spochybnil úlohu Ruska na kybernetickom útoku proti serverom Demokratickej strany. Trump si na twitteri tiež položil otázku, prečo prezident Barack Obama s reakciou na hakerský škandál tak dlho otáľal.
Loading
...
"Ak hakerské útoky podniklo Rusko či niekto iný, prečo Biely dom čakal tak dlho, než začal konať? Prečo sa sťažujú, až keď Hillary prehrala?" napísal Trump.
Predstavitelia Bieleho domu vo štvrtok označili za "fakt", že hackeri podporovaní Ruskom pomohli Trumpovi zvíťaziť. Samotný Trump podľa nich musel o ruskom ovplyvňovaní volieb vedieť; dôkazy na podporu svojich tvrdení však nezverejnili.
Podľa hovorcu Bieleho domu Josha Earnesta museli zásahy do kampane pred americkými voľbami odobriť najvyšší predstavitelia Ruska. Obamov bezpečnostný poradca Ben Rhodes dokonca pripísal zodpovednosť priamo Vladimirovi Putinovi.
Žiadny americký predstaviteľ však doposiaľ nespochybnil, že by Trump vo voľbách zvíťazil aj bez ruského prispenia. Neexistujú tiež indície, že by Moskva zasiahla aj do procesu spočítavania hlasov.
Dávno pred voľbami
Budúci prezident podľa amerických komentátorov nemá pravdu, pretože kritika Ruska sa objavila už pred novembrovými voľbami. V októbri napríklad oficiálne obvinila Rusko z hakerských útokov Obamova vláda.
Prezident Obama vtedy varoval Putina pred následkami. Americké spravodajské služby podľa zdrojov tamojších médií dospeli k záveru, že s postupom kampane tohtoročných prezidentských volieb venovali ruskí vládni predstavitelia zvýšenú pozornosť snahám pomôcť Trumpovi zvíťaziť.
Dokazuje to podľa nich fakt, že ruskí hakeri sa dostali k dátam oboch politických strán, ale na verejnosť pustili len informácie o demokratickej kandidátke Hillary Clintonovej.
Rusko akékoľvek obvinenia z kybernetických útokov či zo zasahovania do volieb v USA odmietlo. Televízia NBC skôr oznámila, že americkí spravodajcovia "s veľkou mierou pravdepodobnosti" veria, že kybernetickú kampaň proti americkým voľbám riadil osobne Putin.
"Je to jednoducho hlúposť, zjavná márnosť pokusov kohokoľvek o tom presvedčiť," zareagoval ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v televízii Rossija 24.