BRUSEL, BRATISLAVA. Bude menej profesionálne ako to holandské, rozdelenú Európu nezjednotí a príliš horlivo bude presadzovať svoj pohľad na migráciu. Tak v máji hodnotili rôzni členovia Európskeho parlamentu blížiace sa predsedníctvo Slovenska v Rade Európskej únie.
„Nemyslím si, že niekto je zo slovenského predsedníctva nadšený,“ povedal vtedy pre magazín Politico zdroj z Európskej ľudovej strany.
Slovenské riešenie migračnej krízy mnohých neoslovilo, Fica v europarlamente kritizovali za postoj k utečencom a na Slovensku ho prehlušili škandály ministerstva zahraničia. Napriek tomu šesť mesiacov trvajúce riadenie niektorých inštitúcií v réžii Slovenska podľa expertov nedopadlo vôbec zle.

Kvóty sú mŕtve
„Európa zažívala viaceré krízy, očakávania od Slovenska preto neboli vysoké,“ hovorí pre SME odborníčka na rotujúce predsedníctva z britského Centra pre európsku reformu (CER) Agata Gostyńska-Jakubowska.
Krátko pred začiatkom predsedníctva Brusel prekvapilo júnové referendum v Británii, kde si Briti zvolili brexit, navyše Únia stále nenašla riešenie na utečeneckú krízu. „Mnohí sa obávali, že slovenské predsedníctvo bude zaujaté, najmä pre postoje slovenskej vlády k migrácii,“ tvrdí analytička.
“Európa zažívala viaceré krízy, očakávania od Slovenska preto neboli vysoké.
„
Slovensko pred rokom podalo žalobu proti európskym kvótam na utečencov. Aj v stredu pred posledným tohtoročným summitom v Bruseli premiér Robert Fico zopakoval, že Slovensko k systému nepristúpi. „Kvóty sú mŕtve, bolo prerozdelených len päť percent migrantov, čo je úplné fiasko,“ povedal.
Napriek tomu Fico svoje vyhranené názory v Bruseli až tak výrazne nepresadzoval. „Efektívne sa mu podarilo oddialiť diskusiu o relokačnom mechanizme, no ani svoj návrh flexibilnej solidarity nepresadil,“ tvrdí Radko Hokovský z think-tanku Evropské hodnoty.
Práve podľa tohto návrhu by mohli európske štáty pomáhať aj inou formou ako prijímaním migrantov – napríklad aj finančnými príspevkami pre vyťažené krajiny či silami na ochranu hraníc. Keďže s návrhom majú viaceré krajiny problém, Slovensko podľa analytikov riešenie migračnej krízy odsunulo na nasledujúce maltské predsedníctvo.