BRUSEL. Obyvatelia východnej časti sýrskeho Aleppa čakajú od medzinárodného spoločenstva predovšetkým reálne činy, slov už počuli dosť.
Predsedovi Európskej rady Tuskovi to pred tým, než svojím svedectvom oslovil šéfov štátov a vlád dvadsaťosmičky, povedal starosta východného Aleppa Brítá Hádží Hasan.
Svet podľa neho nedokázal zabezpečiť ani dodávky mlieka pre deti v obkľúčenom a zničenom meste.
Hasan: Ľudia čakajú len na smrť
"Nie som politik a nehrám politické hry. Som človek a zastupujem tu ľudské bytosti," vyhlásil Hasan pri stretnutí s Tuskom. Približne 50-tisíc ľudí vo východnom Aleppe podľa neho teraz už len čaká na smrť po tom, čo sa svetu a Bezpečnostnej rade OSN nepodarilo situáciu vyriešiť.
Šéf únijných schôdzok svojho hosťa uistil o odhodlaní Európskej únie byť čo možno najefektívnejší pri snahe civilistov v Aleppe chrániť a pomôcť im.
Hasana na decembrový summit, ktorý sa situáciou v Sýrii bude zaoberať, pozval francúzsky prezident. François Hollande aj ďalší zástupcovia krajín Únie označili ochranu civilistov v Aleppe spolu s dodávkami humanitárnej pomoci za únijnú prioritu.
Pomôcť má mobilizácia spoločenstva
Hasan upozornil, že svetové spoločenstvo mlčí a mlčalo k tomu, čo označil za "vraždu viac ako pol milióna ľudí" a že sýrska občianska vojna vyhnala z domovov vyše 12 miliónov ľudí. V rôznych častiach Sýrie je teraz podľa neho obkľúčených ďalších viac ako milión ľudí.
"Pomôcť môže len úplná mobilizácia svetového spoločenstva. A to, čo žiadame, nie je dobré riešenie, je to len najlepšie zo zlých," mieni Hasan.
Aleppo, jedno z najstarších miest sveta, sa podľa neho zmenilo na ruiny, a Asadov režim si aj napriek spáchaným zločinom proti ľudskosti udržuje v očiach mnohých krajín legitimitu.
"Mali by sme byť schopní oddeliť otázku humanity od politiky, najmä vo chvíli, keď je Bezpečnostná rada OSN v dôsledku ruského postoja zablokovaná," podotkol starosta.