ŽENEVA,BEJRÚT. Sýrsky prezident Bašár Asad označil porážku povstalcov v Aleppe za historický okamih a povedal, že svet bude po oslobodení mesta iný.
Reagoval tak na štvrtkovú evakuáciu posledných civilistov z mesta.
"Dnes sa píše história a píše ju každý sýrsky občan. Nezačala sa písať dnes, ale už pred šiestimi rokmi, keď vypukla krvavá kríza a vojna proti Sýrii," povedal Asad vo videu, ktoré zverejnila jeho kancelária na sociálnych sieťach.
Podľa Moskvy sýrska armáda vo veľkomeste usmrtila viac ako deväťsto povstaleckých bojovníkov a zničila desiatky kusov ťažkej výzbroje.
Pomáha Červený kríž
Prvá skupina zranených opustila povstaleckú enklávu na východe Aleppa vo štvrtok popoludní. Potvrdil to Robert Mardini z Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK) s tým, že evakuovaných bolo 26 zranených.
Červený kríž predtým informoval, že jeho tím - spoločne s kolegami z Červeného polmesiaca - bude nápomocný pri evakuácii dvesto zranených. Viacerí z nich sú v kritickom stave.
Agentúra AP následne oznámila, že povstaleckú enklávu opustil prvý konvoj pozostávajúci z trinástich sanitiek a dvadsiatich autobusov s civilistami; vydal sa na cestu smerom na západ, k provincii Idlib, ktorú ovládajú vzbúrenci.
Americký minister zahraničných vecí John Kerry medzitým obvinil sýrskych lídrov z vykonávania "obyčajného masakru" v Aleppe a vyzval ich, aby sa vrátili k mierovým rozhovorom v Ženeve.
Šéf ruského generálneho štábu Valerij Gerasimov vyhlásil, že bol vytvorený "humanitárny koridor na evakuáciu militantov", informuje spravodajská stanica BBC.
"Tento koridor má dĺžku 21 kilometrov, pričom šesťkilometrový úsek leží naprieč územím Aleppa, ktoré je pod kontrolou vládnych síl a ďalší 15-kilometrový úsek vedie cez oblasť v rukách ilegálnych ozbrojených skupín", dodal.

Na konvoj útočili vládni vojaci
Podľa denníka Guardian odsun z Aleppa bol tesne pred svojím začatím pozastavený kvôli ostreľovaniu konvoja, ktorý sa chystal opustiť povstalecké územie. Útočili naň vládni vojaci. Zranení boli najmenej traja ľudia, informovali záchranári.
Odsun civilistov a povstalcov z enklávy v Aleppe, ktoré ešte zostali pod kontrolou ozbrojenej sýrskej opozície, monitoruje aj OSN. Uviedol to v Ženeve koordinátor OSN pre humanitárne záležitosti Jan Egeland.
Egeland vo štvrtok informoval, že agentúry OSN v sýrskej provincii Idlib sa pripravujú na príchod asi stotisíc ľudí - zranených, civilistov a povstalcov - z Aleppa.

Bezpečie im nezaručia
Upozornil však, že títo ľudia na novom mieste nemusia nájsť mier a bezpečie. "Obávam sa toho, čo môže prísť, keď sa táto operácia skončí," vyhlásil Egeland.
Uviedol, že OSN je v kontakte s Tureckom kvôli novým utečeneckým táborom, ktoré by mohli byť vybudované na jeho území.
Egeland sa tiež vyjadril, že OSN je pripravená sprevádzať a postarať sa o tých, ktorí smerujú do povstalcami ovládaného Idlibu, i tých, ktorí sú na ceste do Turecka.
Súčasne však poznamenal, že pracovníci nateraz "nie sú schopní poskytnúť humanitárnu ochranu", pretože sa nemôžu voľne pohybovať.
Tri vlny evakuácie
Spresnil, že v Aleppe sa uskutočňujú tri vlny evakuácie: prevoz zranených a chorých, evakuácia ohrozených civilistov a napokon odsun povstalcov.
Dodal, že ide o plnenie dohody, ktorú OSN nesprostredkúvala, ale je výsledkom priamych rokovaní strán zainteresovaných v ozbrojenom konflikte. "Boli sme len prizvaní, aby sme situáciu monitorovali," uviedol Egeland.
Situáciu a priebeh evakuácie v Aleppe monitoruje aj Rusko, a to pomocou bezpečnostných kamier a dronov.
Prímerie v Aleppe malo pôvodne vstúpiť do platnosti už v stredu nadránom, pričom sa mala začať aj evakuácia civilistov a zranených z východnej časti mesta. Po dodatočných rokovaniach začala táto dohoda platiť v noci na štvrtok.
K situácii v Aleppe sa pred summitom EÚ vyslovili tiež európski politici. Za najdôležitejšiu považujú ochranu civilistov a ich evakuáciu a ďalej potom pre tých, ktorí sa rozhodnú ostať, zaistenie humanitárnej pomoci.
Český premiér Bohuslav Sobotka zdôraznil význam humanitárnej pomoci, ktorá do krajiny smeruje, a povedal, že Česko je v tomto ohľade aktívne.
Podľa britskej premiérky Theresy Mayovej musí Únia jednoznačne dianie v Sýrii odsúdiť. Asad a jeho podporovatelia z Ruska a Iránu sú podľa nej za tragédiu v Aleppe zodpovední.
Britský minister obrany Michael Fallon vyhlásil, že Británia stále vidí budúcnosť Sýrie bez Asada.
Rusko oznámilo, že sýrska armáda s pomocou ruského letectva stabilizovala situáciu v Palmýre. Radikáli z Islamského štátu cez víkend obnovili boj o toto historické mesto.