WASHINGTON, BRATISLAVA. Členovia rodiacej sa administratívy budúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa vrátane neho samotného majú problém.
Vlastnia miliardové majetky, ich obchody sú často až príliš závislé od dohôd so štátom a ich konflikty záujmov môžu byť takmer neriešiteľné. „Trump má osobný záujem, aby sa jeho Trump Organization darilo, či ju sám riadi, alebo nie,“ cituje USA Today Paula Ryana z mimovládky Common Cause.

Nastupujúci prezident si do svojho kabinetu povolal už niekoľko ľudí z najvyšších kruhov amerického biznisu. Jedným z nich je nádejný minister financií Steven Mnuchin. Tento bankár a obchodník s pohľadávkami zbohatol na hypotekárnej kríze.
Opoziční demokrati tvrdia, že Trumpovo ministerstvo financií bude riadiť jeden zo symbolov nenásytných finančníkov, ktorý zbohatol na nešťastí Američanov. „Je to facka voličom, ktorí dúfali, že prevrátia Washington naruby,“ tvrdí Adam Hodge z Demokratickej strany.
Loading
...

Pán bankrot
“Koluje tu taký vtip, že ak by sme vedeli, aký bude Trump dobrý na Wall Street, podporili by sme ho v kampani.
„
Trumpovým ministrom obchodu má byť 79-ročný Wilbur Ross, podľa Forbes s odhadovaným majetkom 2,5 miliardy dolárov.
Na porovnanie, Trumpov majetok Forbes odhaduje na 3,7 miliardy, aj keď on sám tvrdí, že je to „oveľa viac“.
Rossa prezývajú „pán bankrot“, keďže je povestný skupovaním skrachovaných firiem, ktoré neskôr ozdravil a so ziskom predával.
Podľa demokratov, ktorí majú v oboch komorách Kongresu menšinu, je to zlá voľba. Trumpových ministrov však bude schvaľovať republikánmi ovládaná väčšina v Senáte.
„Výber korporátneho špekulanta za ministra obchodu odráža odtrhnutosť republikánov od problémov ťažko pracujúcich Američanov,“ citujú LA Times šéfku Snemovne reprezentantov, demokratku Nancy Pelosiovú.