ALEPPO, BRATISLAVA. Autobusy s obrázkami sýrskeho diktátora Bašára Asada už prichádzajú do východného Aleppa a postupne odvážajú povstalcov, ktorí súhlasili s evakuáciou. Boje o mesto sa nateraz skončili, režim ho najmä vďaka ruskej a iránskej pomoci získal znovu pod kontrolu.
Vojna sa však týmto nekončí. Čo Aleppo a celú Sýriu čaká v budúcnosti?

Čistky medzi civilistami
Aj keď všetci povstaleckí bojovníci odídu, v meste ostávajú civilisti. Ak teda chcú, väčšina ľudí už z mesta aj tak odišla. Vláda bude musieť medzi nimi nájsť svojich odporcov a nebude ich málo.
Polovica mesta bola totiž viac ako štyri roky pod kontrolou povstalcov. Nejde len o bojovníkov, fungovala tam prakticky nezávislá štátna správa, proti diktátorovi boli aj mnohí obyčajní ľudia. Vo väčšinovo sunnitskej Sýrii totiž vládne šiitska dynastia, aspoň mierne náboženské napätie bolo v krajine vždy prítomné, sunnitské povstania režim vždy brutálne potlačil.
Skúsenosti z minulosti ukazujú, že ani Asad, syn brutálneho diktátora Hafíza, nemá so svojimi oponentmi zľutovanie, čo sa ukázalo už v Aleppe alebo predtým v Hame či Homse. O čistkách hovorila aj OSN, podľa ktorej v pondelok a utorok sýrske jednotky zabíjali civilistov priamo na uliciach.
"Vzhľadom na otrasnú históriu zatýkania bez súdov, mučenia a zmiznutí, samozrejme, že máme veľké obavy," vyhlásil ešte pred ukončením bojov Rupert Colville, hovorca vysokého komisára OSN pre ľudské práva.
Už vtedy prichádzali správy o stovkách zmiznutých mužov, ktorí chceli využiť režimom sľubovanú amnestiu a prešli do časti mesta pod jeho kontrolou. Rodiny o nich nič nevedia. Všemocná tajná služba muchabarat má pred sebou rušné mesiace.