WASHINGTON, BRATISLAVA. Mali by spolupracovať, no v skutočnosti to vyzerá skôr na súboj. Budúci americký prezident Donald Trump dáva otvorene najavo, že nedôveruje tajnej službe CIA.
„Aby zvolený prezident jednoducho odmietol slová založené na získaných faktoch, ktoré zozbierala spravodajská komunita len preto, že to nesúhlasí s jeho ničím nepodloženým názorom na svet... wau,“ reagoval pre New York Times Michael Hayden, ktorý ešte pod prezidentom Georgeom W. Bushom viedol Národnú bezpečnostnú agentúru aj CIA.
Trump a ruskí hackeri
Trump spochybňoval CIA už počas kampane. Tajné služby totiž tvrdili, že ruskí hackeri sa snažia ovplyvniť ich priebeh.
V piatok už Washington Post citoval zdroj z agentúry, podľa ktorej cieľom hackerov nebolo len spochybniť priebeh hlasovania, no priamo uprednostniť Trumpa.
„Sú to tí istí ľudia, ktorí tvrdili, že Saddám Husajn má jadrové zbrane,“ hovoril v sobotu Trumpov tím. V Spojených štátoch sa stále vedie diskusia o tom, či v roku 2003 zlyhali tajné služby, alebo si z ich informácií vtedajšia Bushova vláda vybrala len vyhovujúce časti, aby zdôvodnila inváziu do Iraku.

S ďalšou informáciou však v nedeľu prišli New York Times: cudzí hackeri v lete zverejnili e-maily demokratov, noviny však teraz tvrdia, že útočníci sa vtedy dostali aj k republikánskym správam. Tie nezverejnili - aby Trumpa nepoškodili.
Trump tieto tvrdenia spravodajských služieb odmieta. „Mohlo to byť Rusko, mohla to byť aj Čína alebo nejaký chlapík v New Jersey,“ tvrdil nedávno v rozhovore pre TIME.
Stranícka otázka
Prešetrenie ruského zasahovania do volieb už nariadil odchádzajúci prezident Barack Obama a postavili sa zaň aj kongresmani z oboch strán.
„Nemôže sa z toho stať stranícka otázka,“ píše sa v spoločnom vyhlásení kongresmanov, pod ktoré sa podpísal aj vplyvný republikán John McCain. „Pre krajinu je až príliš veľa v hre.“
Trumpovi sa však do toho nechce. Podobné tvrdenia označuje len za výhovorky svojich politických oponentov, prečo nevyhrali voľby. „Neverím tomu, každý týždeň príde nová výhovorka,“ uviedol v rozhovore pre Fox News.
„Neviem, čo na mňa niekto v tých agentúrach hľadá, ale myslím si, že spravodajská komunita sa počas vlády Baracka Obamu veľmi spolitizovala.“
Pod kontrolou demokratov?
Tajné služby naozaj môžu byť spolitizované a výnimkou nie sú ani spory medzi nimi a prezidentom.
Príkladom je Richard Nixon, ktorý sa do funkcie dostal v roku 1969 a CIA vyčítal, že deväť rokov predtým pomohla Johnovi F. Kennedymu poraziť ho. Medzi Bushom a CIA bolo zas napätie počas vojny v Iraku.