BERLÍN. Množia sa indície, že nemecké parlamentné voľby sa v budúcom roku niekto pokúsi ovplyvniť hackerskými útokmi, povedal vo štvrtok v Berlíne šéf nemeckej kontrarozviedky Hans-Georg Maassen. Ohrození podľa neho môžu byť poslanci aj členovia vlády.
O vplyve hackerských útokov na demokratické voľby sa v poslednej dobe hovorilo najmä v súvislosti s hlasovaním o prezidentovi Spojených štátov.
Diskreditácia politikov
"V politickej oblasti pozorujeme stále agresívnejší kybernetickú špionáž. Vidíme možné ohrozenie pre členov vlády, poslancov Spolkového snemu a spolupracovníkmi demokratických strán," uviedol Maassen, ktorý stojí na čele nemeckej civilnej kontrarozviedky - Spolkového úradu na ochranu ústavy (BfV).
Varoval tiež, že by sa vo volebnej kampani mohli objaviť informácie získané hackerskými útokmi, ktorých cieľom je diskreditácia politikov.
"Propaganda a dezinformácie, kybernetické útoky, kybernetická špionáž a kybernetické sabotáže sú súčasťou hybridných hrozieb pre západné demokracie," konštatoval Maassen, ktorého úrad v posledných mesiacoch zaznamenal výrazný nárast pokusov o útoky zamerané na politické strany a poslanecké frakcie.

Cieľom útokov strany aj snem
Hackerským útokom v minulosti v Nemecku čelila napríklad Kresťanskodemokratická únia (CDU) kancelárky Angely Merkelovej alebo Spolkový snem.
Vlani v apríli sa hackerom podarilo preniknúť do parlamentnej počítačovej siete a k osobným údajom o poslancoch a ich asistentoch, ale aj k interným materiálom jednotlivých poslaneckých klubov a väčšiny výborov.
V posledných týždňoch tohtoročnej americkej prezidentskej kampane sa na verejnosť po hackerských útokoch dostala komunikácia vedenia Demokratickej strany. Špekuluje sa o tom, že za útokom stálo Rusko, čo Moskva popiera.