VARŠAVA, BRATISLAVA. Pred poľským prezidentským palácom v centre Varšavy sa každý mesiac stretávajú najmä starší ľudia, aby si pripomenuli pád prezidentského lietadla pri Smolensku. Napriek tomu, že od tragédie uplynulo viac ako šesť rokov, aj tento víkend sa uskutoční osemdesiata mesačná spomienka.
Ak by miesto spomienky chcel niekto využiť na iné zhromaždenie a protest, má na to po registrácii právo. Nový zákon, ktorý v novembri prešiel prvým čítaním v poľskom Sejme, to môže zmeniť. Pravidelné zhromaždenie by malo výhradné právo na rezerváciu termínu.
Poľská vláda ešte v novembri navrhla zákon, ktorý mal zabrániť stretom počas protichodných demonštrácií. Bolo to v čase, keď sa v uliciach poľských miest protestovalo proti sprísneniu zákonov o potratoch a súčasne zákon mnohí konzervatívni voliči podporovali.
Návrh, ktorý teraz posudzuje parlament, však môže viaceré, najmä protivládne demonštrácie umlčať. Až 77 mimovládnych organizácií vrátane Amnesty International či Helsinskej nadácie pre ľudské práva v utorok protestovalo proti zákonu spoločným vyhlásením.
Nový zákon totiž má dať prednosť vládnym či cirkevným zhromaždeniam.
Protest proti potratom? Až neskôr

„Teoreticky je možné, aby vláda zablokovala hocijaký protest, s ktorým nesúhlasí, a to tým, že sama ohlási na tom mieste vlastné zhromaždenie,“ hovorí pre SME politológ z Univerzity spoločenských a humanitných vied vo Varšave Ben Stanley.
Podobnú preferenciu by podľa zákona, ktorý navrhla konzervatívna vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS), mali mať aj cirkevné zhromaždenia. Cirkev by tak mohla tiež zabrániť napríklad konaniu demonštrácií proti sprísneniu potratov.
Konzervatívna vláda tak navrhuje ďalší zo zákonov, ktoré podľa politológov obmedzujú v krajine slobody. Po nástupe vlády premiérky Beaty Szydlovej ochromil parlament fungovanie ústavného súdu a vymenil šéfov verejnoprávnych médií.
Vláda vymenila aj šéfov tajných služieb. Zákon o zhromaždeniach prezentujú ako pozitívny krok na zmenšenie konfliktov.
„Ide o to, aby nedochádzalo k situáciám, v ktorých sa ľudia medzi sebou hádajú, strkajú sa, narastá napätie a nepotrebné emócie,“ tvrdí podľa serveru TVN24.pl poslanec PiS Michał Dworczyk.

Prednosť pre nacionalistov

Podľa aktivistov má však zákon čo najviac skomplikovať akúkoľvek organizáciu protivládnych protestov. Tie už od januára organizuje Komisia na obranu demokracie (KOD) vedená bývalým informatikom Mateuszom Kijowským.
Protest chce zorganizovať aj budúci týždeň. „Nemáme povinnosť dodržiavať zákon, ktorý porušuje základné ľudské práva,“ povedal podľa Gazety Prawnej.
Aj Najvyšší súd tento týždeň na návrh reagoval a označil ho za protiústavný. Zákon podľa sudcov spĺňa skôr požiadavky počas výnimočného stavu.
„Ako je však známe, v Poľsku žiaden takýto stav vyhlásený nebol,“ uviedol súd podľa denníka Gazeta Wyborcza.
Pravidelné smútočné zhromaždenia pred prezidentským palácom tiež niečo len tak nenaruší. Zákon totiž pomôže cyklickým zhromaždeniam, ktoré sa konajú aspoň štyrikrát ročne. Nik iný v pravidelné dátumy nebude mať právo na totožnom mieste žiadať o povolenie na protest.
„Bude tak nemožné, aby ste protestovali proti každomesačnému smolenskému zhromaždeniu, ktoré organizuje PiS,“ hovorí Stanley. Podobnú ochranu dostanú aj každoročné pochody uctievajúce si poľské tradície.
Politológ tvrdí, že monopol na demonštrácie tak získajú nacionalisti, ktorí každoročne počas poľského Dňa nezávislosti pochodujú po celom centre Varšavy.