CANNON BALL, BRATISLAVA. V mrznúcom počasí stanovali a žiadali, aby vláda prehodnotila svoje rozhodnutie. V nedeľu sa Siouxovia dočkali prvého víťazstva, armáda, ktorá má na starosti aj výstavbu federálnych ropovodov, rozhodla, že rúra pod ich rezerváciou sa stavať nebude. Skúsia hľadať iné možnosti.
Z protestov sa v posledných mesiacoch stal symbol odporu proti vláde, k pôvodným obyvateľom Spojených štátov sa pridávali aj demonštranti z iných skupín. Podľa Siouxov by ropovod narušil posvätné územia, kde sú pochovaní ich predkovia, a ohrozil by zdroje pitnej vody.
Prvý protest sa konal už v apríli, kedy na miesto dorazilo približne dvesto Siouxov na koňoch. Cez leto vyrástol celý tábor.
Keď proti skupine protestujúcich v novembri policajti zasiahla v mrazoch vodnými delami, niekoľkých zranili. Aj preto náčelníci Siouxov vyzvali ostatných demonštrantov, aby územie opustili. Nechcú, aby sa prípad príliš politizoval.
Už čoskoro však môže byť všetko inak. Rozhodnutie armády môže totiž zvrátiť budúci prezident Donald Trump, ktorý výstavbu ropovodu podporuje.
"Teraz to podporujeme, ale pred definitívnym rozhodnutím počkám, kým preberieme vládu a budeme si môcť pozrieť všetky potrebné dokumenty," uviedol pre AFP riaditeľ komunikácie Trumpovho tímu Jason Miller.

Ropovod Dakota Access za 3,8 miliardy dolárov má spojiť ropné polia Severnej Dakoty s rafinériami v štáte Illinois. Takmer 1900 kilometrov dlhý projekt, ktorý vedie cez štyri americké štáty, je skoro dokončený, ostáva už iba úsek, ktorý križuje zdroje pitnej vody zásobujúcej siouxskú rezerváciu.
Podľa Siouxov by ropovod narušil posvätné územia, kde sú pochovaní ich predkovia, a ohrozil by zdroje pitnej vody.