RÍM, BRATISLAVA. Ani sa nesnažili svojim voličom vysvetliť, prečo sú ústavné zmeny nesprávne. Nebolo treba, na to, aby sa niesli populistickou vlnou, stačí svet predstaviť ako súboj dvoch síl – ľudu a establišmentu.
Hnutie piatich hviezd pred nedeľňajším referendom v Taliansku videlo svoju šancu vo víťazstve Donalda Trumpa vo voľbách amerického prezidenta.
„Tie voľby ukázali, že mnoho ľudí skrátka nezhltne návnadu od establišmentu,“ cituje Guardian vyhlásenie Alessandra di Battistu, jednej v hlavných tvárí protisystémového hnutia.
Dúfal, že sa populistom podarí tento triumf zopakovať. V Taliansku to vyšlo, v Rakúsku už nie.

Vracia sa neistota
Zmeny, ktoré navrhoval taliansky premiér Matteo Renzi, ľudia v referende výrazne odmietli, premiér po dvoch rokoch v úrade odchádza a do Talianska sa vracia neistota.
Hnutie piatich hviezd, na čele ktorého stojí bývalý komik Beppe Grillo, sa už vidí ako víťaz hlasovania a požaduje, aby sa v Taliansku do týždňa konali predčasné voľby. To sa nezdá reálne, pravdepodobnejšie je, že vznikne úradnícka vláda, ktorá dovedie krajinu k riadnym voľbám na začiatku roka 2018.
Z talianskeho referenda si dôkaz o svetlej budúcnosti v hlasovaniach vytvárajú aj radikáli v iných európskych štátoch. „Po brexite a gréckom referende je Taliansko ďalšou krajinou, ktorá sa otočila chrbtom k absurdnej európskej politike, ktorá ťahá kontinent dole,“ uviedla vo vyhlásení šéfka francúzskeho Národného frontu Marine Le Penová.
“Talianske referendum nebolo o Európskej únii, ale o Renziho snahe zreformovať legislatívny proces. Populizmus však bude z toho ťažiť.
„
Tá verí, že už v máji by sa mohla stať prezidentkou Francúzska, jedného z motorov Európskej únie. Neodrádza ju od toho ani fakt, že žiadne zo spomínaných hlasovaní sa neskončilo presne podľa jej predstáv.
Gréci síce v referende v lete minulého roka odmietli šetriace opatrenia, no ľavicová vláda ich aj tak schválila. Mnohí Briti zas začínajú postupne ľutovať svoje hlasovanie.
Proti tomuto trendu nárastu populizmu ide aj hlasovanie v Rakúsku, kde sa síce krajný pravičiar Norbert Hofer dostal do druhého kola, no v nedeľňajších voľbách pomerne výrazne prehral s ľavičiarom Alexandrom Van der Bellenom, ktorý je pre populistov stelesnením nenávideného „establišmentu“.
