BEJRÚT. Sýrske vládne jednotky a ich spojenci pokračujú v prenikaní do povstalcami ovládaných štvrtí vo východnej časti severosýrskeho mesta Aleppo.
V noci na pondelok dostali pod kontrolu ďalšiu štvrť, informovalo Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR).

Životy 42 detí, 311 civilistov
Riaditeľ SOHR Rámí Abdal Rahmán uviedol, že vládne sily teraz ovládajú dve tretiny východnej časti Aleppa.
Podľa SOHR sa sýrska armáda teraz pokúša zmocniť štvrte aš-Šaár, pričom do bojov nasadila ťažké delostrelectvo a vojenské letectvo. Táto - kedysi prominentná - štvrť je od začiatku vládnej ofenzívy prakticky denne terčom náletov a momentálne je obkľúčená vládnymi silami.
Podľa miestnych aktivistov zostávajúci obyvatelia štvrte ušli do iných častí Aleppa ovládaných ešte stále protivládnymi povstalcami.
Za posledných desať dní sa vládnym silám na východe Aleppa podarilo dosiahnuť významné úspechy pri útokoch na oblasti ovládané povstalcami, ktorí sú oslabení piatimi mesiacmi blokády a rokmi ostreľovania a náletov zo strany vládnych síl.
Sýrska vládna armáda za podpory spojencov, vrátane irackých vojakov a príslušníkov libanonského hnutia Hizballáh, má po posledných územných ziskoch v Aleppe veľmi blízko k tomu, aby úplne ovládla toto druhé najväčšie mesto Sýrie.

Podľa vládnej agentúry SANA nad povstaleckými štvrťami prelietavajú vládne vrtuľníky a zhadzujú letáky s výzvou, aby povstalci zložili zbrane.
Podľa bilancie SOHR si boje o východ Aleppa za posledných dvadsať dní vyžiadali životy najmenej 311 civilistov, z toho 42 detí. Zo svojich domovov ušlo od 50- do 250-tisíc ľudí, tvrdí SOHR. Zo štvrtí ovládaných vládnymi jednotkami má SOHR informácie o sedemdesiatich obetiach, ktoré prišli o život pri ostreľovaní povstaleckými oddielmi.
Bude ďalšie prímerie?
Ako informovala televízia France24, v situácii, keď je východ Aleppa vystavený sústredenému ostreľovaniu a náletom a niet tam prakticky žiadnych zásob potravín, bude v pondelok Bezpečnostná rada OSN hlasovať o návrhu rezolúcie na vyhlásenie najmenej sedemdňového humanitárneho prímeria.
Predkladateľmi návrhu rezolúcie sú Egypt, Nový Zéland a Španielsko, ktoré o ňom vyjednávali s Ruskom. Napriek ústupkom, ktoré predkladatelia urobili, nie je isté, či Rusko rezolúciu podporí.
Dobytie povstalcami ovládaných oblastí v Aleppe vládnymi silami by bolo pre režim prezidenta Bašára Asada najvýznamnejším víťazstvom od začiatku ozbrojeného konfliktu.
Ten si vyžiadal už vyše 300-tisíc obetí na životoch a prinútil polovicu sýrskeho obyvateľstva, aby pred bojmi ušla zo svojich domovov a presídlila sa buď v rámci Sýrie, alebo do zahraničia.

Nálety na provinciu Idlib
Sýrski aktivisti informovali, že ruské a sýrske vládne lietadlá v pondelok zintenzívnili svoje nálety na ciele na území sýrskej provincie Idlib, ktorú ovládajú protivládni povstalci. K tejto vojenskej operácii došlo deň po tom, ako tam pri podobných náletoch prišlo o život viac ako šesťdesiat ľudí.
Pondelňajšie nálety, ktorých terčom je aj rovnomenná metropola provincie, si vyžiadali už minimálne tri obete na životoch. Všetky obete boli deti, tvrdia aktivisti z miestneho koordinačného výboru. Z náletov obvinili ruské jednotky v Sýrii.
SOHR tiež hlásilo nálety na Idlib. SOHR dodalo, že od 20. októbra, keď sýrske vládne letectvo a ich ruskí spojenci zintenzívnili nálety na provinciu Idlib, zahynulo 288 civilistov.
Sýrska civilná obrana, ktorá ako prvá poskytuje pomoc v prípade náletov, informovala, že v nedeľu bolo na celom území provincie Idlib pri náletoch zabitých 65 civilistov. Do tejto bilancie sú započítané aj obete náletov na dve trhoviská vo vidieckych oblastiach, ktoré si vyžiadali desiatky obetí.

Zasiahli ruskú nemocnicu
Sýrski povstalci v Aleppe zasiahli aj ruskú poľnú nemocnicu. O život prišla ruská zdravotná sestra a dvaja ruskí lekári boli zranení. Podľa ruských médií zranenia utrpelo aj niekoľko civilistov, ktorí prišli do poľnej nemocnice vyhľadať lekársku pomoc.
Nemocnica a jej vybavenie boli súčasťou humanitárnej pomoci, ktorú Rusko vyslalo do aleppskej štvrte Furkan.
Hovorca ministerstva obrany Igor Konašenkov dnes z ostreľovania ruskej poľnej nemocnice obvinil "ozbrojencov tzv. sýrskej opozície", ako aj ich zahraničných "mecenášov".
"Bez najmenších pochybností (poľnú nemocnicu) ostreľovali ozbrojenci opozície," vyhlásil dnes v Moskve Konašenkov. Dodal, že "v Moskve vieme, od koho dostali "súradnice príjmu ruskej nemocnice v čase, keď ešte len začínala fungovať".
Preto "všetka zodpovednosť za zabitie a zranenia našich zdravotníkov, poskytujúcich pomoc deťom Aleppa, nie je len na samotných vykonávateľoch. Ich krv na svojich rukách majú aj objednávatelia tejto vraždy," zdôraznil Konašenkov.