RÍM. Taliansky premiér Matteo Renzi, ktorý po porážke v nedeľňajšom referende o ústavných zmenách ponúkol prezidentovi Sergiovi Mattarellovi v Ríme demisiu, by oficiálne mohol rezignovať počas nadchádzajúceho víkendu.
Najvyšší taliansky predstaviteľ požiadal totiž predsedu vlády, aby zostal vo funkcii až do prijatia zákona o štátnom rozpočte pre rok 2017, čo by Senát podľa znalcov pomerov mohol stihnúť v priebehu asi troch dní.
Odstupujúci premiér pred návštevou v prezidentskom paláci viedol ostatné rokovanie svojho kabinetu, na ktorom poďakoval ministrom za spoluprácu v priebehu 1006 dní vo funkcii.
"Bolo to tisíc ťažkých, ale pekných dní. Vďaka všetkým! Nech žije Taliansko!," napísal Renzi na margo svojho takmer trojročného pôsobenia na čele vlády na jednej zo sociálnych sietí.
Znalci pomerov v Ríme očakávajú, že prezident Mattarella uprednostní po Renziho rezignácii prechodnú vládu odborníkov, ktorá by Taliansko mala viesť až do riadnych parlamentných volieb v priebehu jari 2018. Favoritom na post premiéra je podľa správ z talianskej metropoly minister hospodárstva a financií Pier Carlo Padoan.
Strach a politická neistota
Podľa konečných výsledkov Taliani v referende pomerom 59,11 ku 40,89 percenta hlasov jasne odmietli reformu ústavy, ktorá mala zjednodušiť systém vládnutia v krajine.
Premiér Renzi s hlasovaním spojil svoje ďalšie pôsobenie v úrade.
Panujú obavy, že odmietnutie referenda by mohlo viesť k politickej neistote v krajine a následne mať negatívne dopady na Európsku úniu.
Účasť dosahujúca takmer sedemdesiat percent podľa webu spravodajskej stanice BBC svedčí o tom, že referendum bolo vnímané ako príležitosť vyjadriť nespokojnosť s predsedom vlády.
Štyridsaťjedenročný Renzi, ktorý stojí na čele talianskej vlády necelé tri roky, reformu hájil ako nutnú pre zjednodušenie fungovania politického systému krajiny, ktorá od roku 1945 zažila viac ako 60 vlád. Reforma mala posilniť Poslaneckú snemovňu a výrazne obmedziť vplyv Senátu, ktorý mal okrem iného prísť o možnosť zvrhnúť vládu a o vplyv na blokovanie zákonov.
Loading
...
Reakcia burzy
Na zverejnenie odhadov okamžite reagovali burzy, euro pokleslo voči doláru z 1,0625 na 1,0580.
Výsledky referenda znamenajú novú ranu pre Európsku úniu, ktorá sa snaží prekonať niekoľko kríz a chcela by, aby taliansky premiér pokračoval vo svojich reformných snahách v silno zadĺženej krajine.
Porážka tiež môže poznamenať trhy, najmä bankový sektor, ktorý tento rok na milánskej burze stratil polovicu svojej hodnoty.
Podľa talianskych zákonov musel Renzi usporiadať referendum o svojich plánoch na revíziu ústavy, ale sám sa rozhodol s výsledkom spojiť svoju budúcnosť. Tento krok fakticky premenil hlasovanie v plebiscit o samotnom Renzim a zjednotil rôznorodé opozičné sily v bitke o zosadenie najmladšieho talianskeho premiéra.
Ani Renziho odstúpenie nemusí podľa agentúry Reuters nutne znamenať, že zmizne z politickej scény, ako sa to stalo v Británii, kde David Cameron po porážke v hlasovaní o brexite odišiel z vlády.

Ťažká noc v Európe
Vodcovia EÚ podľa BBC v noci na pondelok toho asi veľa "nenaspali". Renzi bol totiž jediným ľavicovým premiérom v Európe, ktorý mal nejakú víziu budúcnosti EÚ. Referendum možno vnímať aj ako barometer "protisystémových" nálad v Európe.
Po Renziho porážke, ku ktorej prispeli populistické zoskupenia, vypukli v uliciach Ríma spontánne oslavy.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová je smutná z výsledku referenda a z Renziho neúspechu. Jeho ústavnú reformu podporovala. Plebiscit označila za vnútornú záležitosť Talianska, ktorú treba rešpektovať.
"Som smutná z toho, že referendum nevyšlo podľa premiérových predstáv, pretože som jeho reformu podporovala, ale samozrejme, je to rozhodnutie Talianov, ktoré musíme rešpektovať," vyhlásila v pondelok Merkelová v meste Essen, kde sa práve koná trojdňový stranícky snem nemeckej vládnej strany CDU.
Merkelová tiež ľutuje rozhodnutie talianskeho premiéra podať demisiu. "Nemecká vláda je otvorená úzkej spolupráci s novou vládou, ktorá v Taliansku vznikne nezávisle na jej zložení," uviedol hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert.
Tvrdšie vyjadrenie k talianskemu referendu zaznelo od nemeckého ministra zahraničných vecí Franka-Waltera Steinmeiera.
Prostredníctvom svojej hovorkyne vyhlásil: "Toto je vládna kríza, nie štátna kríza. Nie je to zánik Západu, ale nie je to ani pozitívna správa v čase, keď je Európa v kríze."
Vodkyňa francúzskeho Národného frontu Marine Le Penová blahoželala Lige severu. "Taliani odmietli EÚ a Renziho. Musíme načúvať tejto túžbe národov po slobode," vyhlásila.

Je pripravené vládnuť
Talianske populistické a euroskeptické Hnutie piatich hviezd (M5S) vyzvalo v pondelok na okamžité usporiadanie predčasných parlamentných volieb a vyjadrilo pripravenosť prevziať moc v krajine. Reagovalo tak na výsledky referenda.
"Demokracia zvíťazila," napísal na svojom blogu zakladateľ M5S, komik Beppe Grillo, čím komentoval výsledky plebiscitu. Jeho hnutie počas kampane tvrdo agitovalo za odmietnutie reformy.
Grillo súčasne vyzval na bezodkladné vypísanie predčasných volieb. Hnutie piatich hviezd podľa neho začne ihneď zostavovať svoj vládny tím a politickú platformu, s ktorou sa bude vo voľbách uchádzať o hlasy voličov.
V prípadných predčasných voľbách by Hnutie piatich hviezd muselo súperiť o hlasy voličov s Renziho Demokratickou stranou, vďaka novozavedenému dvojkolovému volebného systému by však zrejme zvíťazilo. Mainstreamové strany v tejto súvislosti zvažujú opätovnú zmenu volebného zákona.
Perspektíva volebného víťazstva M5S vyvoláva obavy finančných trhov, keďže toto protisystémové hnutie presadzuje referendum o to, či Taliansko naďalej zostane členskou krajinou eurozóny.
Grillovi hnutie nateraz odmieta akékoľvek spojenectvo s niektorou zo zavedených strán, čo by mu mohlo skomplikovať snahy o vytvorenie vlády.