VIEDEŇ, BRATISLAVA. Mal to byť tesný súboj, ktorého výsledok sa ťažko dopredu predpovedal. Očakávalo sa, že výsledok voľby rakúskeho prezidenta bude známy až v pondelok večer, kým sa spočítajú hlasy zaslané poštou. Nakoniec je však výsledok jasný oveľa skôr.
Rakúskym prezidentom sa stane Alexander Van der Bellen, nezávislý kandidát a bývalé šéf Zelených. Po zrátaní 70 percent volebných okrskov má 53,4 percenta hlasov a je prakticky isté, že zvyšné hlasy už poradie nezmenia.

Odvrátená hrozba
Hrozbu prvého krajne pravicového prezidenta na čele štátu Európskej únie od druhej svetovej vojny, tak Rakúšania zažehnali, kandidát Slobodných Norbert Hofer sa prezidentom nestane. Porážku priznal aj šéf jeho volebného štábu Herbert Kickl. "V tomto prípade establišment, ktorý sa opäť spojil, aby zablokoval a zabránil oživeniu krajiny, vyhral," povedal štátnej televízii ORF.

Porážku si priznal aj samotný Hofer. Definitívne výsledky budú známe až v pondelok večer, dovtedy ešte budú spočitávať hlasy zaslané poštou.
Porazený kandidát sa chce uchádzať o kreslo spolkového prezidenta aj v nasledujúcich voľbách, ktoré sú naplánované na rok 2022.
Politik pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) oznámil svoj zámer v rozhovore pre verejnoprávnu stanicu ORF krátko po tom, ako uznal volebnú porážku.
"Budú ďalšie prezidentské voľby a ja budem opäť kandidovať. Som zaviazaný mojim voličom," povedal Hofer, ktorý tiež predpokladá, že terajšia koaličná vláda Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ) a konzervatívnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) už dlho nevydrží.
Van der Bellen vyhral vo voľbách už v máji, no ústavný súd nariadil pre nezrovnalosti pri spočítavaní hlasov zaslaných poštou hlasovanie zopakovať.
Októbrový termín zas posunuli pre chybné lepidlo na obálkach určených na hlasovanie poštu.
Prvé voľby na ústavnom súde napadli Slobodní a ich líder Hans-Christian Strache. V nedeľu večer už Van der Bellenovi pogratuloval a povedal, že výsledky budú rešpektovať.
Loading
...
Najmä ceremoniálna funkcia
Nenaplnili sa tak obavy, že rakúskym hlasovaním bude pokračovať trend voľby populistov. O ňom sa začalo hovoriť tento rok, keď si Briti odhlasovali odchod z Európskej únie, americkým prezidentom sa stal Donald Trump, či Holanďania na protest proti Únii zahlasovali proti asociačnej dohode s Ukrajinou.
Podľa analytikov Van der Bellen vyhral najmä preto, že Rakúšania ho chápu ako reprezentantívnejšiu postavu smerom navonok, píše portál TheLocal.at.
V rakúskom politickom systéme je síce prezident najmä reprezentantívnou postavou, no má silné právomoci. Môže napríklad odvolať vládu a vyvolať predčasné voľby.
Tradíciou je, že prezident tieto právomoci nevyužíva, no Hofer v kampani už naznačil, že bude chcieť byť aktívnejší ako doterajší rakúski prezidenti. Voľba Van der Bellena je tak zároveň aj voľbou za pokračovanie súčasných rakúskych tradícií.

Pred hlasovaním
Keď prieskumy hovorili o veľmi tesnom výsledku, mnohé favorizovali Hofera, ten si počas dňa veril.
"Som pokojný a optimistický," uviedol Norbert Hofer vo svojej domovskej obci Pinkafeld v Burgenlande. Zopakoval tiež svoje vyhlásenie o tom, že sa nebude usilovať o tzv. Öxit.
"Nechcem vystúpiť z Európskej únie," zdôraznil s tým, že len v prípade vstupu Turecka do EÚ alebo vývoja, ktorý by viedol k centralistickej únii, by to bola otázka na referendum.
Alexander Van der Bellen tiež vnímal svoje šance optimisticky. "Ale nemôžete si byť nikdy istí," povedal pri odchode z volebnej miestnosti vo Viedni. Van der Bellen súčasne označil nedeľňajšie voľby za smerodajné pre Európu.
Európski politici vítajú porážku Hofera
Jednými z prvých, ktorí privítali Hoferovu porážku, boli predstavitelia nemeckých vládnych strán. Predseda Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), vicekancelár Sigmar Gabriel, napísal na sieti Twitter, že "celej Európe spadol kameň zo srdca".
Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier, ktorý sa chce vo svojej krajine takisto uchádzať o post prezidenta, zase označil zvolenie Van der Bellena za signál namierený proti populizmu v Európe.
Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker prostredníctvom hovorcu zagratuloval víťazovi volieb. Hovorca EK Margaritis Schinas vyhlásil, že výsledok prezidentských volieb v Rakúsku jasne hovorí, ako chcú byť Rakúšania vnímaní v zahraničí.
"Vzťahy Rakúska s Európou boli kľúčovým bodom kampane a výsledok volieb hovorí sám za seba o tom, ako si Rakúšania predstavujú, aby ich krajina bola vnímaná v zahraničí," vyhlásil hovorca EK. Juncker sa podľa neho chce s Bellenom čím skôr stretnúť a dúfa v úzku spoluprácu.
Z Bruselu zablahoželali Van der Bellenovi k volebnému víťazstvu aj predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz, ako aj šéf Európskej rady Donald Tusk.
Ako rozhodnutie Rakúšanov v prospech "Európy a otvorenosti" interpretoval výsledky nedeľňajších volieb francúzsky prezident Francois Hollande. Francúzsky premiér Manuel Valls na Twitteri medzitým privítal "pekné víťazstvo" Van der Bellena, pričom vyjadril presvedčenie, že "populizmus nie je osudom Európy". Líderka francúzskej krajnej pravice Marine Le Penová napriek porážke Hofera vo svojej reakcii ocenila priebojnosť Slobodnej strany Rakúska (FPÖ), ktorej bol kandidátom, a predpovedala jej víťazstvo v najbližších parlamentných voľbách v Rakúsku.