BUDAPEŠŤ. Proti stredajšiemu odsúdeniu Sýrčana Ahmeda H. za organizovanie vlaňajších masových nepokojov na srbsko-maďarskom hraničnom priechode Röszke protestovali v sobotu v Budapešti dve stovky ľudí.
Desaťročný trest
Tribunál v juhomaďarskom Segedíne uznal tohto muža v prvostupňovom konaní za vinného z teroristického činu a uložil mu desaťročný trest odňatia slobody.
Účastníci zhromaždenia na budapeštianskom Námestí Lujzy Blahovej, medzi ktorými boli aj zahraniční aktivisti, požadovali prepustenie odsúdeného a vyjadrili nádej, že ho odvolací súd zbaví obvinenia, informoval spravodajský server Index.hu.
Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International uviedla, že odsúdeného Sýrčana bude všemožne podporovať. Podľa nej by mal súd druhého stupňa vynesený rozsudok anulovať.
Loading
...
Podľa stredajšieho verdiktu obžalovaný ako účastník masových nepokojov pri hraničných zábranách ilegálne prekročil štátnu hranicu a spáchal násilný trestný čin namierený proti policajtom, čo je v zmysle platných maďarských právnych noriem teroristickým aktom.
Súd okrem odňatia slobody muža celoživotne vykázal z územia Maďarska a rozhodol, že sa môže dostať podmienečne na slobodu najskôr po uplynutí dvoch tretín trestu.
Odsúdený: Do nepokojov som sa nezapojil
Odsúdený štyridsaťročný muž bol pritom občanom Európskej únie, legálne býval na Cypre. Do Sýrie sa vrátil, aby pomohol svojim starým rodičom dostať sa do Európy.
V záverečnej reči povedal, že chcel iba dostať svojich rodinných príslušníkov do bezpečia a do nepokojov sa nezapojil. Zdôraznil, že nie je teroristom a že veľmi ľutuje, ak kedykoľvek porušil maďarské zákony. Dodal, že to nemal v úmysle.
Prokurátor sa proti rozsudku odvolal a žiadal prísnejší trest. Obžalovaný a jeho obhajca zase žiadali zrušenie obvinenia z trestného činu terorizmu a zmiernenie trestu. Maďarský premiér Viktor Orbán rozhodnutie súdu privítal.
Pri potýčkach v Rözske bolo zranených asi sto civilistov a dvadsať policajtov. Srbský premiér Aleksandar Vučić vtedy kroky maďarskej polície označil za brutálne, ohradilo sa aj OSN.
