NEW YORK. Novozvolený prezident USA Donald Trump v sobotu absolvoval sériu telefonických rozhovorov so svojimi budúcimi zahraničnými náprotivkami.
Novozvolený prezident Donald Trump absolvoval telefonický rozhovor s taiwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Spojené štáty pritom majú s Taiwanom od roku 1979 prerušené diplomatické vzťahy.
Ekonomické či politické vzťahy
Ako upozornila agentúra AP, ide o "veľmi nezvyčajný, pravdepodobne bezprecedentný" krok, keď prezident USA alebo novozvolený prezident USA hovoril priamo s taiwanským lídrom.
Spojené štáty prerušili oficiálne vzťahy s Taiwanom v roku 1979, keď americká vláda súhlasila s prerušením diplomatických stykov s Čínskou republikou (Taiwanom) v prospech Čínskej ľudovej republiky. Neoficiálne však Washington má naďalej s Taiwanom tesné kontakty.
Trumpov telefonát s Cchaj Jing-wen potvrdili pre agentúru Reuters aj ľudia blízki Trumpovi. Podľa tohto zdroja hovorili o tesných ekonomických, politických a bezpečnostných vzťahoch medzi Taiwanom a USA.
Čína vníma Taiwan ako svoju odtrhnutú provinciu, ktorá sa jedného dňa opäť pripojí k materskej pevnine. Mnoho Taiwancov však svoj ostrovný štát vníma ako nezávislý a znepokojuje ich rastúci vplyv Číny.

Politika jednej Číny
Predstavitelia čínskej vlády nadviazali kontakt s Washingtonom, aby prediskutovali telefonát medzi novozvoleným prezidentom USA Donaldom Trumpom a taiwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen.
Čínske ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že predložilo americkým úradom oficiálnu sťažnosť na telefonát Trumpa s taiwanskou prezidentkou.
"Zaregistrovali sme príslušné správy a vyjadrili sme protest príslušným americkým miestam," uviedol hovorca čínskeho rezortu diplomacie Keng Šuang.
"Je nevyhnutné poukázať na to, že vo svete existuje len jedna Čína a Taiwan je neoddeliteľnou súčasťou územia Číny. To je fakt, ktorý je všeobecne uznávaný medzinárodným spoločenstvom," dodal hovorca.
Vo vyhlásení sa nezmienil o podrobnostiach čínskej sťažnosti ani tom, komu konkrétne v USA ju Peking adresoval.
Krátko na to, ako sa na verejnosť dostali správy o tomto telefonáte, odstupujúca administratíva prezidenta USA Baracka Obamu v noci na sobotu ubezpečila, že v politike "jednej Číny", ku ktorej sa Spojené štáty hlásia celé roky, nedošlo k zmenám.
Loading
...
Odolávanie bezpečnostným hrozbám
Jedným z jeho partnerov bol aj afganský prezident Ašraf Ghaní, s ktorým hovorili o prehĺbení vzájomnej spolupráce oboch krajín s cieľom účinnejšie odolávať bezpečnostným hrozbám, najmä terorizmu.
Podľa Trumpovho prípravného tímu novozvolený prezident telefonicky hovoril aj so singapurským premiérom Lee Hsien Loongom a filipínskym prezidentom Rodrigom Dutertem.
Podľa nemenovaného Duterteho poradcu Trump filipínskeho prezidenta pozval na návštevu Bieleho domu. Trumpov tím však túto informáciu nepotvrdil.
Za päť mesiacov, čo je Duterte vo funkcii, stihol ostro skritizovať americkú zahraničnú politiku a prejaviť ústretovosť voči tradičnému rivalovi Filipín - Číne, ako aj voči Rusku. Na adresu dosluhujúceho prezident USA Baracka Obamu sa Duterte vyjadril veľmi nelichotivo a urážlivo.