BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Ahmed Hamed mohol srbsko-maďarské hranice prekročiť legálne, no pri potýčkach s políciou v maďarskom Röszke ho zatkli a tento týždeň odsúdili ako teroristu na desať rokov väzenia.
V septembri 2015 zakročila polícia počas výtržností na hranici proti utečencom slzným plynom. Stovky utečencov sa vtedy snažili nelegálne prekročiť hranice Srbska a Maďarska a pokračovať ďalej v ceste do Európskej únie.
Pri potýčkach bolo zranených asi sto civilistov a dvadsať policajtov. Srbský premiér Aleksandar Vučić vtedy kroky maďarskej polície označil za brutálne, ohradilo sa aj OSN.

Do Únie mohol vstúpiť
Pôvodom 40-ročný Sýrčan Ahmed Hamed bol jedným z tých, ktorí sa do potýčok zapojili. Už vtedy bol občanom EÚ, keďže s manželkou a deťmi žil desať rokov na Cypre.
Rozhodol sa však v lete pomôcť svojim starým rodičom a na úteku pred vojnou v Sýrii ich sprevádzal až k maďarským hraniciam. Keď došlo k potýčkam, podľa vlastných slov sa dav utečencov snažil upokojiť.
Súd v Szegede však v stredu povedal, že Hamed megafónom vyzýval k nepokojom a navyše po polícii hádzal kamene. Podľa denníka Washington Post ho súd neodsúdil na desaťročné väzenie za výtržníctvo, ale terorizmus.
„Tento verdikt je založený na do očí bijúcom zneužití protiteroristických zákonov,“ hovorí pre Washignton Post Gauri van Gulik z európskej kancelárie Amnesty International. Maďarsko tvrdšie protiteroristické zákony prijalo v júni práve pre utečeneckú krízu, týkajú sa napríklad aj zvýšeného sledovania či kontroly hraníc.
Loading
...
Zastaviť terorizmus
Práve verdikt v tomto prípade vláda aj pravicové hnutia v Maďarsku uvítali. „Nemôžeme dovoliť teroru, aby sa v Európe rozšíril a prehĺbil a prišiel aj do Maďarska. Musíme urobiť všetko, aby sme ochránili Maďarsko pred usídlením sa migrantov,“ napísala podľa serveru Budapest Beacon vo vyjadrení vládna strana Fidesz.
Počas vynesenia rozsudku, pri ktorom sa obžalovaný rozplakal, pred budovou súdu protestovala aj malá skupina aktivistov. Podľa nich ide o rasistickú taktiku maďarskej vlády.
„Súdy o Röszke sú zinscenované. Spolu s plotom, policajným násilím a náhlymi zmenami politík sa snažia vytvoriť atmosféru strachu,“ písala podľa agentúry Reuters skupina v letákoch. Žiadny iný z výtržníkov totiž nedostal taký vysoký trest.

Najviac žiadostí o azyl
Maďarsko má dlhodobo kritický postoj voči utečencom. Po neúspešnom referende, ktorým chcel premiér Viktor Orbán obmedziť možnosť Bruselu presadiť povinné kvóty na presídlenie utečencov, mu tento zámer neschválil ani parlament.
Dostatok voličov nepresvedčila ani vládna kampaň, ktorá napríklad upozorňovala na hrozbu terorizmu od utečencov.
Cez Maďarsko ďalej do Rakúska či Nemecka prešli stotisíce utečencov, vyše 174-tisíc z nich v krajine v roku 2015 požiadalo o azyl. Išlo o najvyšší počet žiadostí o azyl na stotisíc obyvateľov v Európe.