„Sem by sme mohli ísť, tento prístav je odtiaľto šesť kilometrov,“ ukazujeme na mape Mahsúdovi, ktorý sa podujal robiť nám sprievodcu. „Hm, to bude tak dve hodiny autom,“ odpovedá.
Nezdá sa nám to, no Mahsúd trvá na svojom. Nespochybňuje vzdialenosť, spochybňuje predstavu o bangladéšskych zápchach, ktoré si so sebou do krajiny prinášajú európski návštevníci. Skrátka dve hodiny.
Už na začiatku pochopíte, že Dháka je iná ako európske metropoly, a nielen architektúrou.
Dháka je jednou z najľudnatejších metropol sveta. Presný počet obyvateľov sa ťažko určuje. Nie je totiž celkom jasné, kde sa končia hranice mesta a začína sa jeho okolie, a najmä, ľudia pribúdajú tak rýchlo, že akýkoľvek údaj bude vždy len odhadom.
Pokiaľ ide len o administratívnu Dháku, počet obyvateľov sa uvádza okolo deväť miliónov. Milión hore-dolu. V celej aglomerácii je to do dvadsiatich miliónov.
Na sútoku troch riek
Aj to sú len odhady. Dháka je tretím najhustejšie obývaným mestom na svete, pred ňou sú len filipínske mestá Manila a Pateros, obe sú však oveľa menšie. Spomínané deväťmiliónové administratívne centrum Dháky má menšiu rozlohu ako polmiliónová Bratislava.