NEW YORK, BRATISLAVA. Predstavte si to. Život z pohľadu dieťaťa, ktoré uviazlo v tejto tragédii. Kde nájdete oporu a nádej, ak ste teraz uviazli v Aleppe?
„Chcete sa učiť, ale do školy sa dostanete len vtedy, keď vám rodičia dovolia opustiť domov. Ak sa aj vrátite domov, neviete oveľa viac. Neviete sa sústrediť, pretože vám je zima a nemôžete poriadne spať. Prenasledujú vás nočné mory a hlad,“ opisoval podľa Guardianu detstvo v bombardovanom sýrskom meste Geert Cappelaere, regionálny šéf detského fondu OSN UNICEF.
Šesť miliónov detí v Sýrii potrebuje humanitárnu pomoc, dva milióny z nich žijú v ťažko dostupných oblastiach a pol milióna v obliehaní. „Niektoré deti žijú v takýchto podmienkach už dva roky.“

Gigantický cintorín
Tento rozmer však na pôde OSN, kde Cappelaere v stredu vystúpil na Bezpečnostnej rade, nedominuje. Rezolúcia, ktorá vyzývala na zastavenie bombardovania Aleppa, v nej nemá šancu prejsť. Mesto sa pritom podľa humanitárneho šéfa OSN Stephena O’Briena mení na „gigantický cintorín“.
„Bombardovaným civilistom nepomôže, ak ukončíme protiteroristickú operáciu,“ vyhlásil ruský zástupca Vitalij Čurkin. Práve jeho krajina sa spolu so sýrskou armádou na bombardovaní mesta podieľa. A spolu so sýrskym režimom označuje všetkých odporcov diktátora Bašara Asada za teroristov.
Organizáciu Biele helmy, teda dobrovoľníkov, ktorí hneď po bombardovaní mieria na zasiahnuté miesta a pátrajú po zranených, čím zároveň upozorňujú na utrpenie obyvateľov Aleppa, označil Čurkin za „pseudohumanitárnu“ organizáciu. Výzva ukončiť krviprelievanie je podľa neho „nezmyselnou taktikou“.