BUKUREŠŤ. Za účasti viac ako tritisíc príslušníkov rumunskej armády a jednotiek tamojšieho ministerstva vnútra, ale aj vojakov elitných útvarov viacerých ďalších členských štátov Severoatlantickej aliancie (NATO) sa v Bukurešti uskutočnila vojenská prehliadka pri príležitosti štátneho sviatku - výročia zjednotenia Rumunského kráľovstva a Sedmohradska v roku 1918.
Podujatie sledovali prezident Klaus Iohannis, premiér Dacian Ciolos a ďalší poprední rumunskí činitelia, ako aj tisícky občanov.
Nepozvaní neprotestovali
Do prehliadky sa popri posádkach rôznych vojenských mechanizmov zapojili aj posádky asi 50 vrtuľníkov, prepravných a bojových lietadiel rumunského armádneho letectva vrátane stíhačiek typu F-16, informovala agentúra MTI.
Slávnostnému dňu v Rumunsku predchádzala intenzívna vnútropolitická diskusia, ktorá súvisela s blížiacimi sa parlamentnými voľbami (11. decembra), ale predovšetkým s rozhodnutím hlavy štátu nepozvať na oslavy lídra rumunských sociálnych demokratov Livia Dragneu, jeho predchodcu vo funkcii, expremiéra Victora Pontu a ani šéfa niekdajšieho koaličného partnera sociálnych demokratov (PSD) Calina Popesca Tariceana.
Iohanis zdôvodnil tento krok snahou o očistu politickej scény a o to, aby sa na slávnostnom podujatí nezúčastnili právoplatne odsúdení alebo trestne stíhaní politici.
PSD už vopred avizovala, že nepripraví žiadne protestné akcie. Jej vedúci predstavitelia budú slávnostnú akciu sledovať medzi občanmi a už vopred sa dištancujú od prípadného narušenia verejného poriadku.
Jediným prejavom nespokojnosti časti občanov tak zostalo ojedinelé pískanie na prichádzajúceho prezidenta.
Prvý december je v Rumunsku štátnym sviatkom od roku 1990.
Maďarom účasť zakázali
Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó zakázal všetkým diplomatom pôsobiacim v Rumunsku, ako aj zamestnancom rezortu účasť na oslavách rumunského štátneho sviatku.
Podľa vyhlásenia, o ktorom vo štvrtok informovalo internetové vydanie týždenníka HVG, sa minister domnieva, že Maďarsko nemá 1. decembra čo oslavovať.
Rezort maďarskej diplomacie nemal zastúpenie ani na slávnostnej recepcii usporiadanej rumunskou ambasádou v Budapešti pri príležitosti štátneho sviatku.
Oficiálne rumunské miesta zatiaľ na tento postup maďarskej strany nereagovali.
Sedmohradsko, ktoré bolo kedysi súčasťou Uhorského kráľovstva a neskôr Rakúsko-uhorskej monarchie, sa 1. decembra 1918 pripojilo k Rumunsku. Na jeho území žije dodnes početná maďarská menšina.