LONDÝN. Stromy rastúce v uliciach miest môžu brániť prúdeniu vzduchu a podporovať usadzovanie znečisťujúcich látok. Uvádza sa to v novom dokumente, ktorý vypracoval britský národný zdravotnícky inštitút NICE.
Podľa všeobecne rozšírenej predstavy majú stromy vysadené na uliciach výhradne pozitívne účinky na kvalitu vzduchu a života obyvateľov miest. Britskí experti však v tejto súvislosti varujú aj pred rizikami, napísal vo štvrtok denník Guardian.
Lapače škodlivých látok
"Listy a konáre spomaľujú vzdušné prúdy a spôsobujú usadzovanie znečisťujúcich látok... Môžu tak mať priame i nepriame účinky na kvalitu ovzdušia. Kvalita vzduchu na úrovni ulice sa môže zhoršovať (pod stromami) v blízkosti motorových vozidiel," uvádza sa v návrhu odporúčaní, ktoré NICE vypracoval pre britské úrady.
Odbornícki neodporúčajú, aby sa kvôli týmto rizikám pristupovalo k odstraňovaniu stromov z ulíc.
Radia však miestnym orgánom, plánovačom a developerom, aby zvažovali aj možné negatívne dopady stromov vysadených v nesprávnych lokalitách.
"Nie je vždy pravdou, že by stromy znižovali znečistenie vzduchu. Ich vplyv závisí od viacerých faktorov vrátane druhu, hustoty koruny, ročného obdobia a smeru vetra.
Odvetrávanie ulíc sa bude rôzniť v závislosti od rozloženia a druhov stromov," uvádza sa v 60-stranovom materiáli NICE, ktorý bol vo štvrtok predložený na pripomienkovanie.
Retardéry škodia tiež
Experti okrem toho varovali, že lokálnu kvalitu vzduchu môžu zhoršovať aj retardéry inštalované na rušných dopravných tepnách. Opakované spomaľovanie a zrýchľovanie áut totiž môže zvyšovať množstvo škodlivých emisií v ovzduší.
Za optimálne považujú odborníci z NICE vytváranie podmienok pre plynulú premávku na uliciach miest. Podobné negatívne účinky ako retardéry môžu mať na kvalitu vzduchu aj protihlukové bariéry.