BUDAPEŠŤ. Trest desaťročného väzenia vyniesol v stredu súd v maďarskom meste Segedín nad Sýrčanom Ahmedom Hamedom.
Potrestal ho za účasť na násilných nepokojoch, ktoré sa vlani v septembri odohrali na maďarsko-sýrskej hranici. Niekoľko stoviek migrantov tam zaútočilo kameňmi na políciu a prerazilo hraničný plot. Organizácia Amnesty International už rozsudok kritizovala.
Obžalovaný z násilného konania
Sýrčan bol podľa médií pred porotným súdom obžalovaný z násilného konania voči poriadkovým silám, čo je podľa maďarského právneho poriadku trestný čin porovnateľný s teroristickým aktom. Za to možno v Maďarsku uložiť až doživotné väzenie.
Maďarská vládna strana Fidesz vyjadrila spokojnosť s verdiktom. "Všetci migranti musia vedieť, že ak chcú vstúpiť na územie Maďarska, musia rešpektovať maďarské zákony a orgány," uvádza sa vo vyhlásení Fideszu, ktorý zdôraznil, že maďarská vláda urobila dobre, že vybudovala hraničné zábrany a že od začiatku chráni hranice.
"Čas ukázal, že masová migrácia ohrozuje bezpečnosť Európy, pričom pretrváva teroristická hrozba. Denne zadržia džihádistov a dochádza k smrteľným teroristickým útokom. Nemôžeme dopustiť, aby sa terorizmus ďalej prehĺbil, rozšíril sa po Európe a nasťahoval sa do Maďarska. Musíme urobiť všetko pre to, aby bolo Maďarsko uchránené od prisťahovania migrantov," píše Fidesz, ktorý upozorňuje, že na decembrovom summite EÚ si Brusel zrejme opäť vynúti prisťahovalecké kvóty.
Sýrčan vlani 16. septembra počas prudkých stretov s policajtmi podľa prokurátorov pomocou megafóna podnecoval migrantov, aby prerazili hraničný plot s ostnatým drôtom. Zapojil sa podľa nich aj do hádzanie kameňov na členov ostrahy hranice.
Pri týchto násilnostiach utrpelo zranenia 15 policajtov a viac ako 100 migrantov. Polícia použila proti útočiacemu davu slzný plyn a vodné delá.
Skupine osôb, vrátane štyridsaťročného Ahmeda Hamed, sa podarilo pri prechode Röszke preraziť bránu v hraničnom oplotenia a do Maďarska preniknúť.
Prenikol do Maďarska
Maďarská vláda nechala vlani postaviť plot na hraniciach so Srbskom a Chorvátskom s cieľom zastaviť desaťtisíce utečencov, ktorí sa snažili dostať sa cez maďarské územie do západnej Európy.
Hamed popiera, že by mal násilné úmysly a hovorí, že ani nehádzal kamenia na policajtov. Obhajcovia okrem toho tvrdí, že ich mandant megafón použil nie k "prilievanie oleja do ohňa", ale v snahe upokojiť emócie. Preto je podľa nich len "obetným baránkom prezentovaným ako terorista".
Ahmed Hamed, ktorý legálne žije na Cypre, pred súdom povedal, že na maďarsko-srbskú hranicu sa vydal len preto, aby pomohol svojim rodičom spojiť sa s ním v západnej Európe vďaka prisťahovaleckej vlne.
Amnesty verdikt kritizovala
Mimovládna organizácia Amnesty International verdikt szegedského súdu podľa agentúry AFP kritizovala. Predložené dôkazy proti Sýrčanovi označila za "neuveriteľne vágny" a zároveň odsúdila kvalifikáciu stíhaného rokovania ako "terorizmus".
Hamedov trest je najvyšší, aký maďarské súdy v rôznych konaniach s migrantmi doteraz vyniesli.
Desiatku utečencov, ktorí boli pri incidente z 16. septembra 2015 tiež zadržaní, súd v Szegede odsúdil už v júli za ilegálne prekročenie hraníc k trestom väzenia v dĺžke od jedného do troch rokov.