BRUSEL, BRATISLAVA. Domáce násilie je podľa šestiny Európanov súkromnou záležitosťou a ak je obeť nevhodne oblečená či opitá, znásilnenie je podľa štvrtiny ospravedlniteľné.
Kým väčšina Európy sa zhoduje v tom, že domáce násilie a sexuálne obťažovanie je neprijateľné, niektoré krajiny sú napríklad k znásilneniu tolerantnejšie. Vyplýva to z prieskumu Európskej komisie a Eurobarometru, v ktorom v júni vyspovedali vyše 27-tisíc Európanov.

Východ násilie až tak netrápi
Západná Európa vníma sexuálne násilie kritickejšie ako pobaltské krajiny a východná Európa.
Napríklad v Lotyšsku si viac ako polovica opýtaných myslí, že násilie na ženách si často vyprovokujú práve samotné ženy. Rovnaký názor má 34 percent Slovákov.
O domácom násilí pritom ľudia často vedia – štvrtina opýtaných pozná medzi svojimi priateľmi či rodinou aspoň jednu obeť domáceho či sexuálneho násilia. Až 74 percent ľudí tvrdí, že domáce násilie voči ženám je v ich krajine bežné, tretina hovorí aj o domácom násilí voči mužom.
Vyzývavé oblečenie
Vnímanie znásilnenia nie je podmienené len geograficky. Viac ako štyridsať percent opýtaných na Slovensku, v Belgicku či Česku si myslí, že znásilnenie sa dá ospravedlniť viacerými dôvodmi – či už je to vyzývavým oblečením, drogami, alkoholom ale aj následným oľutovaním činu.
Práve vyzývavým oblečením sa dá znásilnenie ospravedlniť podľa 21 percent slovenských mužov.
Adriana Havašová, riaditeľka poradenského Centra Nádej, ktoré sa venuje aj domácemu násiliu, tvrdí, že sme voči takýmto veciam oveľa tolerantnejší ako vyspelejšie krajiny. "Svedčí to o celkových hodnotách národa, o spôsobe správania sa mužov k ženám, o spôsobe výchovy aj povedomia ľudí. Tak ako sa toleruje fungovanie na hrane zákona a etiky, ako napríklad korupcia, tak sa pozerá aj na domáce či sexuálne násilie," hovorí pre SME Havašová.
Oproti priemeru Únie vníma Slovensko menej kriticky aj domáce násilie – neakceptovateľné a trestateľné zákonom by malo byť podľa 60 percent mužov a 72 percent žien.
Havašová hovorí aj o predsudkoch, ktoré má nielen bežná populácia, ale aj odborníci, ktorí majú obetiam násilia pomáhať. Podľa nej nie vždy úrady či kompetentné osoby samotnej obeti domáceho násilia veria.