VATIKÁN. Hlava katolíckej cirkvi, pápež František prijal vo Vatikáne ťažko chorého britského astrofyzika Stephena Hawkinga (74), známeho agnostika.
Vedec, ktorému ochorenie umožňuje komunikáciu iba cez tzv. jazykový počítač, sa v pondelok zúčastnil v Ríme na podujatí Pápežskej akadémie vied, ktoré sa skončilo v utorok.
Informovala o tom tlačová agentúra DPA.
Budovanie ekologického sveta
František vyzval pri tejto príležitosti vedcov, aby sa angažovali za budovanie ekologického sveta, pričom zdôraznil, že úloha vedy zasadiť sa za globálnu ekologickú rovnováhu nebola nikdy taká zrejmá ako v súčasnosti.
Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi pranieroval aktérov svetovej politiky za to, že nechcú počuť varovania vedcov a uprednostňujú namiesto toho ekonomické a technické záujmy.
Argentínsky pápež sa už od začiatku pôsobenia na čele cirkvi angažuje za ochranu životného prostredia a proti ničeniu našej planéty samotným človekom.

Hawking ako predstaviteľ agnosticizmu
Stephen Hawking je známy názormi, v zmysle ktorých vníma Boha ako čosi "prebytočné".
Boh ako zdôvodnenie vzniku univerza podľa jeho slov nie je potrebný. "Nemožno preukázať, že Boh nejestvuje... Avšak veda robí Boha prebytočným," znie jeden zo známych citátov tohto prominentného britského predstaviteľa agnosticizmu.
Podľa jeho nedávneho vyjadrenia má ľudstvo pred sebou ešte tisíc rokov na Zemi, potom by sa malo presťahovať na inú planétu.
V stredu Scorsese
Na súkromnej audiencii vo Vatikáne prijme pápež František v stredu aj oscarového amerického režiséra Martina Scorseseho (74). Stane sa tak deň po rímskej premiére filmárovej novinky Silence (Ticho) o prenasledovaní jezuitských misionárov v Japonsku v 17. storočí.
Potomok prisťahovalcov z talianskej Sicílie sa v zámorí vypracoval medzi najväčšie režisérske osobnosti amerického filmu súčasnosti. V detstve bol režisér, ktorého preslávili okrem iného filmy z prostredia organizovaného zločinu a mafie ako Mafiáni či Gangy v New Yorku, miništrantom v katolíckom kostole.
Martin Scorsese sa osobne zúčastnil na projekcii filmu pre príslušníkov jezuitského rádu, z ktorého radov pochádza i súčasná hlava katolíckej cirkvi, avšak pápež František na projekcii snímky, filmovej adaptácie románu japonského autora Šúsaku Endóa spred polstoročia, chýbal.
Rodák z New Yorku má na konte Oscara za snímku Na druhej strane (2006), ale množstvo ďalších nominácií na toto najprestížnejšie filmárske ocenenie a viac ako stovku trofejí vrátane Zlatých glóbusov, cien BAFTA, Amerického filmového inštitútu, francúzskeho Césara či talianskeho Davida di Donatello.
Medzi jeho ďalšie významné práce patria napríklad Taxikár, Zúriaci býk, Posledné pokušenie Krista, Kráľ komédie, Kasíno, Kundun, Letec alebo Vlk z Wall Street.