BRATISLAVA. Juhoslovanské zbrane, ktoré mali byť zničené na Slovensku a napokon ich údajne nelegálne dopravili k líbyjským militantom. Ale aj takmer podomácky vyrobené bomby naplnené šrapnelmi a výbušninami, ktoré zabíjajú často viac civilistov ako skutočných vojakov.
Islamskí extrémisti či armáda sýrskeho diktátora Bašára Asada sa aj v dôsledku chaosu, ktorý panuje v Líbyi, nestabilných krajinách Afriky či v Sýrii, často dostávajú k výzbroji, ktorá je v ostatnom svete zakázaná.
Aké najnebezpečnejšie zbrane používajú?

Kazetové bomby
Je to niečo ako bomby v bombe. Kazetové bomby pri výbuchu uvoľnia desiatky ďalších menších bômb. Kritizované a zakazované sú z rovnakého dôvodu ako barelové bomby – príliš často zraňujú a zabíjajú nevinných civilistov.
Kazetovú muníciu sa pokúšali plošne zakázať naposledy v roku 2008.
Podarilo sa to len čiastočne. Vtedajšiu zmluvu o zákaze kazetovej munície dodnes podpísalo 118 krajín sveta. Nie sú však medzi nimi napríklad Spojené štáty.
Kazetové bomby takisto používajú aj v Sýrii. Ľudskoprávne organizácie upozorňujú, že je to jedna z príčin, prečo má konflikt toľko civilných obetí.
„Akékoľvek riešenie sýrskej krízy musí spočívať v zastavení plošných útokov. Najlepšie by bolo začať tým, že Rusko a Sýria sa zaviažu, že prestanú používať kazetovú muníciu.“ vyzval sýrskeho prezidenta Asada zástupca Human Rights Watch pre Blízky východ Nadim Houry.
Podobne ho na to naposledy v októbri vyzvala aj Európska únia.
“Ťažko nájdete menej presnú zbraň ako barelové bomby.
„
Barelové bomby
Pripomínajú skôr podomácky vyrobený sud ako skutočnú bombu. Vo svete sú oficiálne zakázané, pre diktátorov je však ich nízka cena príliš veľkým lákadlom.
Jedna barelová bomba sa podľa odborníkov dá vyrobiť už za dvesto dolárov.
V porovnaní s konvenčnými bombami ide o niekoľkonásobne menšiu investíciu. Navyše, na výrobu barelovej bomby treba len minimálne vybavenie.
Asadovo letectvo ich aj preto na ciele islamistov alebo protivládnych povstalcov od začiatku vojny v Sýrii zhodilo odhadom už tisícky.
„Zvykli sme si pozerať hororové filmy. Teraz žijeme v jednom z nich,“ povedal dávnejšie pre BBC obyvateľ mesta Darája, na ktoré asadovci zhadzovali aj barelové bomby.