BRATISLAVA. Podľa denníka Izvestija ruské ministerstvo obrany plánuje modernizovať a opäť zaviesť do výzbroje tanky T-80BV.

Rusko nezaháľa
Hlavným cieľom modernizácie je znížiť spotrebu plynovej turbíny, zvýšiť balistickú ochranu a zvýšiť palebnú silu tanku T-80BV.
Ruská armáda v budúcnosti nakúpi iba najnovšie tanky T-14 Armata. Avšak vývoj tanku T-14 zaberie ešte niekoľko rokov, rovnako tak niekoľko rokov potrvá dokončenie technológie sériovej výroby a vyladenie výrobnej linky výrobcu UralVagonZavod (UVZ).
Tank T-14 Armata je zložitý zbraňový systém a potrvá celé nasledujúce desaťročie, kým rozhodným spôsobom zdvihne bojovú efektivitu ruských tankových jednotiek.
Ruské ministerstvo obrany sa preto rozhodlo k pomerne nečakanému kroku - vrátiť tanky T-80 do služby a nechať ich modernizovať.
Tanky T-80 boli pritom vyradené z výzbroje ruskej armády v roku 2015 s tým, že ich v budúcnosti nahradí práve T-14 Armata.

Atraktívna Arktída
Jedným z dôvodov oživenia T-80BV je ich vynikajúca schopnosť fungovať za veľmi nízkych teplôt. Plynová turbína T-80BV funguje až do -50 °C, čo je dôležité pre nasadenie tankov na Sibíri alebo v Arktíde.
V súčasnosti je práve Arktída v hľadáčiku veľmocí z dôvodu topiaceho sa ľadu, ktorý v oblasti sprístupňuje ropu, plyn a ďalšie suroviny.
Upravené T-80BV (verzia T-80 s reaktívnym pancierom Kontakt-1) získajú najmä nový systém riadenia paľby, novú balistickú ochranu (náhrada za Kontakt-1) a vylepšenú pohonnú jednotku.
Prvé upravené tanky T-80BV ruská armáda dostane v budúcom roku. Presný počet modernizovaných tankov a detailný rozsah modernizácie zatiaľ nie je známy.
Stredobodom nového systému riadenia paľby bude guľový senzor Sosna-U s dennou kamerou, pasívnou infračervenou kamerou 2. generácie bieloruskej výroby (detekcia tanku na 5 km), laserovým diaľkomerom alebo vysielacím kanálom pre navádzanie riadených striel. Rovnaký senzor má napríklad modernizovaný tank T-72B3.
"V súčasnosti sú prípravné práce na modernizácii prvých T-80BV vo finálnej fáze. V spolupráci s Omskou transportnou strojárňou (Omsktransmaš - pozn. red.) a našou konštrukčnou kanceláriou dopravného strojárstva (KBTM - pozn. red.) sa oprava a modernizácia T-80BV ministerstva obrany začne v budúcom roku. Všetky práce prebehnú v Omskom závode, " vysvetľuje Alexander Umanskim, šéfkonštruktér rodiny tanku T-80 v KBTM. Omsktransmaš a KBTM sú dcérske spoločnosti UVZ.
Výhodná plynová turbína
T-80 pôvodne vstúpil do služby ruskej armády v roku 1976 (T-80BV v roku 1985). Na rozdiel od ruských tankov s dieselovým motorom (T-72, T-90) T-80 získal, podobne ako americký tank M1 Abrams, plynovú turbínu.
Turbína poskytuje vysoké manévrovacie schopnosti, vysokú rýchlosť, akceleráciu a dobré ovládanie tanku.
Výhodou je aj možnosť používať rôzne (aj nekvalitné) palivá (naftu, benzín i letecký benzín). Plynová turbína nie je citlivá na nízke teploty a dobre štartuje aj pri vysokých mrazoch.
Tieto prednosti ale vyvažuje vysoká spotreba paliva - T-80BV v teréne na každý kilometer jazdy spotrebuje osem litrov paliva, ruské tanky T-72 a T-80 iba dva až štyri litre na každý kilometer.

V náročných podmienkach
Dojazd tanku T-80BV je tak iba 285 km aj s prídavnými nádržami. Modernizovaný T-80BV má mať údajne výrazne nižšiu spotrebu.
Podľa generálplukovníka vo výslužbe Sergeja Majeva, bývalého hlavného šéfa Riaditeľstva pre automobily a obrnené vozidlá na ruskom ministerstve obrany, ruská armáda vďaka T-80BV získa moderný tank schopný operovať v najnáročnejších klimatických podmienkach.
"Predtým tanky T-80 hrali v ozbrojených silách dôležitú úlohu. Snaha modernizovať asi 3 000 uskladnených tankov T-80 sa datuje do roku 2002, nakoniec však z toho zišlo. Odvtedy priemysel vyvinul unifikované tankové bojové systémy, nové tankové delo s efektívnejšou muníciou alebo tiež pokročilé reaktívne pancierovanie. Kvôli tomu je modernizovaný T-80, vrátane spotreby paliva, porovnateľný s tankom T-90, "uviedol Majev pre ruský denník Izvestija.
Text pôvodne vyšiel na webe armadninoviny.cz.