PARÍŽ, BRATISLAVA. Pre tábor krajne pravicovej líderky francúzskeho Národného frontu Marine Le Penovej bolo víťazstvo Francoisa Fillona v primárkach konzervatívcov zlou správou.
Keďže socialisti sú rozdrobení a prezident Francois Hollande je veľmi nepopulárny, práve Le Penová a Fillon by sa mali pobiť o najvyššiu funkciu v krajine.
To, že Fillona si Le Penovci ako súpera neželajú, priznali ešte pred tým, ako primárky konzervatívcov bývalý francúzsky premiér vyhral.
„Fillon je pre nás strategický problém. Pre Národný front je to najnebezpečnejší kandidát,“ cituje ju Guardian.
Dôvodov, prečo má Fillon už teraz vyššie šance vo francúzskych prezidentských voľbách, je viacero. Naplánované sú až na 23. apríla budúceho roku.

1. Fillon je pravicový, Le Penová je...
Marine Le Penovú označujú za krajne pravicovú a populistickú političku, ani jej voličom však nie je jasné, čo to presne znamená. Práve s tým počítajú Fillonovci.
„Jej konzervativizmus je falošný,“ cituje Politico jedného z jeho poradcov. Práve s týmto odkazom chce pracovať aj jeho kampaň.
Fillon chce napríklad zrušiť pol milióna pracovných miest vo verejnom sektore a zrušiť 35-hodinový týždenný pracovný čas. Imidž pravicového konzervatívca mu podľa analytikov aj vyhral primárky.
Pre jeho odpor voči interrupciám a manželstvám homosexuálov získal aj hlasy katolíkov, ktorých je v krajine asi 65 percent.
Podľa prieskumov sú pritom voliči Le Penovej prevažne konzervatívni. „Dáme im kandidáta, ktorý ľuďom hovorí pravdu o ekonomike,“ hovorí poslanec za francúzskych konzervatívcov Serge Grougard.
“Jej (Le Penovej) konzervativizmus je falošný.
„
2. Fillon berie Le Penovej agendu
Kandidát kozervatívcov získaval hlasy aj na témach, ktoré tradične presadzuje aj Národný front. Nie je napríklad len za ponechania zákazu nosenia buriek na verejnosti, ale aj burkín, teda ženských moslimských plaviek.
Chce tiež bojovať proti ilegálnym migrantom.
Fillon minulý týždeň vyhlásil, že v prípade víťazstva chce vyhostiť všetkých prisťahovalcov podozrivých z napojenia na islamistov a to aj bez toho, že by to potvrdil súd.

3. Skúsenosť vs. antiestablišment
Fillon je v politike už od začiatku 90. rokov. Bol ministrom školstva, dopravy a telekomunikácií a v rokoch 2007 až 2012 aj premiérom za éry prezidenta Nicolasa Sarkozyho.
Fillonov tím chce skúsenosť v kampani využívať ako jeho výhodu.
Aj v čase, keď sa na Západe darí antiestablišmentovým kandidátom, pre Fillona to stále môže byť výhoda. V prieskumoch počas primárkových debát napríklad respondenti najviac ocenili dve jeho vlastnosti – skúsenosť a kompetenciu.
„Keď príde na riadenie ekonomiky a rozhodnutia v riešení kríz v zahraničnej politike, v kormidlovaní lode – chcete niekoho, kto vie, čo bude robiť,“ uzatvára Gouard.