WASHINGTON, BRATISLAVA. Budúci americký prezident Donald Trump v minulosti niekoľkokrát hovoril o možnej manipulácii amerického volebného systému. „Mnohé mestá sú skorumpované a volebné podvody sú veľmi časté,“ povedal v októbri vo Wisconsine. Jeho legitímne víťazstvo uznala aj jeho súperka Hillary Clintonová.
Neúspešná kandidátka Strany zelených Jill Steinová minulý týždeň navrhla pre možné podvody v troch štátoch prepočítanie hlasov. Iniciatívu podporil aj Clintonovej štáb. Samotné vyšetrovanie možného podvodu však Trump tiež označil za podvod, ktorého cieľom je získať peniaze pre zelených.
Trump následne navyše sám výsledky volieb spochybnil – podľa neho vo voľbách figurovali milióny falošných hlasov. Môžu prepočítavanie či obvinenia zmeniť výsledky?
Loading
...
Výhra pre Clintonovú?
Kým niektorí Clintonovej podporovatelia videli za prepočítaním hlasov nádej na zmenu výsledku volieb, podľa odborníka na volebné právo z univerzity v Kentucky Joshuu A. Douglasa sa tešia márne. Prepočítanie hlasov nič nezmení.
Donald Trump totiž vo Wisconsine, Michigane a Pennsylvánii vedie o niekoľko tisíc hlasov. „Je prakticky nulová šanca, že prepočítanie hlasov zmení Trumpov náskok,“ hovorí pre CNN.
Mnohí pritom spomínajú na výsledky volieb z roku 2000, keď sa prepočítavali výsledky na Floride. George W. Bush tu vtedy nad demokratickým kandidátom Al Gorom viedol len o 1 784 hlasov. Po prepočítaní sa jeho náskok ešte znížil – na 537 hlasov – čo potvrdilo Bushovo víťazstvo vo voľbách. Clintonová by pritom potrebovala opätovne vyhrať všetky vo všetkých troch štátoch.
Trump dôkazy nemá
Nebezpečné sú podľa odborníkov aj Trumpove slová o miliónoch falošných hlasov. Trump na Twitteri vyhlásil, že ak by sa z volebného výsledku odrátali nelegálne hlasy, zvíťazil by on. Hillary Clintonová pritom v počte voličských hlasov vedie o viac ako dva milióny, Trumpa do Bieleho domu posunulo víťazstvo v Zbore voliteľov.
Ide o Trumpovo prvé obvinenie z volebného podvodu po voľbách. Nie je však založené na žiadnych dôkazoch, píše BBC. Prvýkrát o údajných troch miliónoch voličov bez amerického občianstva písal konzervatívny analytik Gregg Phillips. Podľa stránky Snopes, ktorá overuje vyjadrenia v médiách, však tieto informácie nemali reálnu oporu v dátach.
Portál Politico dodáva, že je nelogické, ak Trump výsledky volieb spochybňuje, keďže je legitímne zvoleným prezidentom. To, že neexistujú dôkazy o veľkom volebnom podvode, priznáva aj Clintonovej generálny radca Marc Elias. "Máme však povinnosť voči 64 miliónom Američanov, ktorí odovzdali hlas Hillary Clintonovej, zúčastniť sa na tomto konaní a zabezpečiť, aby bol oznámený presný počet hlasov," dodáva pre BBC.