HAVANA, BRATISLAVA. Georgea W. Busha raz Fidel Castro nazval "funkčným analfabetom". Prezident Ronald Reagan bol zas z jeho pohľadu "najhorší terorista v histórii ľudstva" s myšlienkami "z čias éry Buffala Billa".
Castro si konfrontáciu s americkými prezidentmi užíval a takmer naisto by si vychutnal aj konfrontáciu s tým budúcim. Vo svojom sobotňajšom vyhlásení po úmrtí vodcu kubánskej revolúcie o ňom Donald Trump napísal, že bol "brutálnym diktátorom". Kým bol Castro nažive, nenechával podobné vyjadrenia bez odozvy.
Jeho nástupca Raúl Castro, ktorý brata nahradil na poste lídra krajiny pred desiatimi rokmi, nie je ten typ. Vyhýbal sa kritike Trumpa a po jeho volebnom víťazstve mu dokonca poslal blahoželanie.

Kuba sa musí zmeniť
Plán Raúla Castra zachovať dedičstvo revolúcie z roku 1959 sa tak dostáva do konfliktu s nastupujúcou Trumpovou administratívou, ktorej vrcholoví členovia v nedeľu povedali, že Kuba musí urobiť zásadné "zmeny", aby normalizácia vzťahov, ktorú pred dvoma rokmi spustil Barack Obama, mohla pokračovať.
Castrovci však vždy trvali na tom, že sa nesklonia pod americkým tlakom.
Ak sa vzťahy medzi Kubou a Spojenými štátmi opäť vyhrotia, pre Raúla Castra a jeho tichší a menej nápadný štýl vedenia krajiny to bude ďalšia komplikácia.
Kuba vstupuje do Trumpovej éry so systémom, kde štátostrana sama kontroluje prakticky všetko dianie na ostrove, no komunisti sa už nemôžu spoliehať na politiku nabitú emóciami a nacionalistický zápal.
Návrat k vyhroteným vzťahom so Spojenými štátmi by tiež mohol priniesť nové zásahy proti disidentom na Kube a ďalej spomaliť už teraz veľmi mierne tempo krokov Raúla Castra smerom k liberalizácii.
Tie pritom Kuba potrebuje, jej ekonomika rastie veľmi pomaly.