BRATISLAVA. Slovensko sa ako predsednícka krajina v Rade Európskej únie stotožňuje s názorom eurokomisára pre rozšírenie Johannesa Hahna, že prerušenie prístupových rokovaní s Tureckom by nebolo prínosom ani pre jednu zo zainteresovaných strán.
Najhlasnejším kritikom je Rakúsko
Pre agentúru SITA to v reakcii na tohtotýždňové nelegislatívne uznesenie Európskeho parlamentu uviedol hovorca slovenského rezortu diplomacie Peter Stano.
„Slovensko ako predsednícka krajina Rady EÚ vychádza zo záverov diskusie ministrov zahraničných vecí EÚ zo 14.novembra, kde bolo jasne povedané, že je potrebné držať komunikačné kanály s Tureckom otvorené. Za prerušenie prístupového procesu sa zatiaľ vyslovuje len jedna členská krajina,“ dodal Stano.
Najhlasnejším kritikom Turecka v EÚ je Rakúsko, ktoré vyzvalo na to, aby Brusel prerušil prístupový proces s Ankarou.
To, že EÚ by mala dočasne zamraziť prístupové rokovania s Tureckom, tvrdí Európsky parlament. Poslanci zahlasovali za uznesenie pomerov hlasov 479 za, 37 proti a 107 europoslancov sa zdržalo hlasovania.
Škripek: Turecko do EÚ nepatrí
Poslanci plánujú udržať väzby medzi Tureckom a EÚ, svoju pozíciu k prístupovým rokovaniam sú však ochotní prehodnotiť až po tom, ako Turecko zruší neprimerané represívne opatrenia v rámci výnimočného stavu po júlovom neúspešnom pokuse o prevrat.
Europarlament zároveň ostro odsúdil neprimerané represívne opatrenia, ktoré zaviedla turecká vláda po júlovom neúspešnom pokuse o prevrat. Tie podľa nich odporujú základným právam a slobodám, ktoré chráni turecká ústava.
Podľa Branislava Škripeka (OĽaNO, ECR) turecký prezident Recep Tayyip Erdogan opakovane dokazuje, že nemieni akceptovať európske hodnoty, rešpektovať dohody a inštitúcie EÚ.
„Plánované zavedenie trestu smrti, odmietanie zmeny protiteroristických zákonov, stíhanie kurdskej opozície, porušovanie ľudských práv sú príklady, ktoré jasne dokazujú, že Turecko nepatrí do EÚ," myslí si Škripek.