HAVANA. Vo veku 90 rokov zomrel vodca kubánskej revolúcie a dlhoročný prezident Fidel Castro. Oznámil to dnes podľa agentúry AFP jeho mladší brat Raúl, ktorý Fidela v roku 2006 vystriedal na čele krajiny.

"Túto smutnú správu priniesol prezident Raúl Castro prostredníctvom vystúpenia v štátnej televízii," napísala Prensa Latina. Vodca kubánskej revolúcie podľa Raúla zomrel v piatok 22:29 miestneho času (teda dnes o 04:29 SEČ).
Castrovo telo podľa jeho želania spopolnia už v sobotu. Taktiež sa ňou začína deväťdenný štátny smútok, počas ktorého sa budú Kubánci zúčastňovať rôznych pietnych podujatí. Dátum pohrebu vláda stanovila na štvrtého decembra, informuje agentúra Prensa Latina.
Totalitný vládca
Fidel Castro vládol Kube takmer polstoročie. Pre veľkú časť sveta bol totalitný vládca, pre druhých bol vraj aj "garant dôstojnosti a nezávislosti Kuby".

"El comandante" Castro si priaznivcov získaval nielen bojom proti imperializmu, pod heslami "Vlasť alebo smrť!", ale neskôr aj bezplatným zdravotníctvom a odstránením približne 25-percentnej negramotnosti. Jeho budovanie socializmu však nakoniec priviedlo kubánske hospodárstvo ku kolapsu.
V júli 2006 odovzdal Fidel Castro kľúčové vládne právomoci bratovi Raúlovi. Pôvodne malo ísť len o dočasné riešenie, než sa dlhoročný vládca Kuby dostane zo zdravotných problémov. Vo februári 2008 ale Raúl získal vedúce funkcie natrvalo.
Opozíciu podporili aj Slováci
Castro postupoval tvrdo voči svojim kritikom. Najtvrdší zásah režimu zažili na jar 2003, keď zatkli 75 aktivistov a nezávislých novinárov a v krátkych procesoch ich odsúdil na mimoriadne vysoké tresty - od 20 do 25 rokov.
Väčšina z nich zbierala podpisy pod projekt Varela, najvýznamnejšiu iniciatívu inak nejednotnej kubánskej opozície. Varela mala oporu v kubánskej ústave, článok 88. Podľa neho môžu občania iniciovať referendum o legislatívnych zmenách, ak zozbierajú 10–tisíc podpisov.
Viac ako 11–tisíc Kubáncov vtedy žiadalo demokratické voľby, oslobodenie politických väzňov, slobodu prejavu a zhromažďovania, možnosť podnikať. To režim vyprovokovalo k masovému zatýkaniu, ktorým rozbili disidentské hnutie na niekoľko rokov.
Slovenskí aktivisti vyhlásili finančné zbierky pre disidentov, ktoré ich rodinám doručili slovenské neziskové organizácie. Niektorí europoslanci si adoptovali niekoľkých väzňov a podporovali ich.
Slovensko sa vtedy pridalo k protestom Európskej únie, zrušilo slovensko-kubánske medzivládne zasadnutie a v októbri 2003 prijalo na pôde slovenskej ambasády v Havane zástupcov opozície a disentu, čo zhoršilo diplomatické vzťahy s Kubou.
Europoslanci za SDKÚ, KDH a SMK si vybrali konkrétne rodiny, ktorým budú finančne pomáhať. Vtedajší predseda parlamentu Pavol Hrušovský si tiež adoptoval jednu rodinu. Nadácia Pontis vyzbierala peniaze, z ktorých finančne pomohla 16 rodinám. Spolu s organizáciou Človek v ohrození ich tajne doručili rodinám na Kubu.
Loading
...
Pamätné výroky Fidela Castra
TASR prináša výber niektorých pamätných výrokov Fidela Castra:
- "Odsúďte ma. To vôbec nie je dôležité. Dejiny ma zbavia viny." - Castro v roku 1953, keď sa ako mladý právnik obhajoval v súdnom procese, týkajúcom sa neúspešného útoku na kasárne Moncada v meste Santiago de Cuba.
- "Revolúciu som začal robiť s 82 mužmi. Keby som ju mal urobiť znova, idem do toho s desiatimi alebo 15 mužmi a s absolútnou vierou. Nezáleží na tom, akí ste malí, ak máte vieru a plán akcie." - Castro v roku 1959.
- "Nerozmýšľam nad tým, že si oholím bradu, lebo som na ňu zvyknutý a moja brada symbolizuje pre moju krajinu veľa vecí. Keď splníme náš sľub dobrej vlády, bradu si oholím." - Castro v roku 1959 v rozhovore pre televíziu CBS, 30 dní po revolúcii.
- "Revolúcia nie je záhon ruží. Revolúcia je boj budúcnosti a minulosti." - Castro v roku 1959.
- "Nikdy som nevidel rozpor medzi myšlienkami, ktoré ma posilňujú, a myšlienkami o tom symbole, tej výnimočnej postave (Ježišovi Kristovi)." - Castro v roku 1985.
- "Jednou z najväčších výhod revolúcie je, že dokonca aj prostitútky môžu vyštudovať univerzitu." - Castrove slová americkému režisérovi Oliverovi Stonovi v dokumentárnom filme Comandante z roku 2003.
- "Uvedomil som si, že mojím skutočným osudom bude vojna, ktorú budem viesť so Spojenými štátmi." - Castrov úvodný citát v druhom dokumentárnom filme režiséra Olivera Stona Looking for Fidel z roku 2004, ktorý sa zaoberá kubánskym vodcom.
Významné udalosti vlády Fidela Castra
TASR prinieslo výberovú chronológiu hlavných udalostí v histórii Kuby za vlády Fidela Castra a jeho brata Raúla Castra:
- 13. augusta 1926 - Fidel Castro Ruz sa narodil v mestečku Birán v provincii Holguín, v rodine plantážnika pochádzajúcej zo španielskej Galície. Už v detstve sa vyznačoval mimoriadnou vnímavosťou, pevnou vôľou a veľkou ctižiadostivosťou.
- 1. januára 1959 - Diktátor Fulgencio Batista utiekol z Kuby a povstalci pod vedením Fidela Castra sa po dvojročnom boji ujali moci v krajine.
- 16. februára 1959 - F. Castro sa stal predsedom revolučnej vlády.
- 4.-13. februára 1960 - Kubu navštívil podpredseda sovietskej vlády Anastas Mikojan, podpísal prvé z mnohých obchodných dohôd na najbližších 30 rokov.
- jún 1960 - Kuba znárodnila USA vlastnené rafinérie, keď odmietli spracovávať sovietsku ropu. Do októbra 1960 vyvlastnila takmer všetky zvyšné americké firmy na ostrove. USA zakázali vývoz tovaru na Kubu s výnimkou potravín a liekov.
- 16. apríla 1961 - F. Castro vyhlásil Kubu za socialistický štát.
- 17. apríla 1961 - Takmer 1300 kubánskych exulantov podporovaných americkou CIA sa vylodilo v Zátoke svíň. Vpád, ktorý mal viesť k zosadeniu F. Castra, po dvoch dňoch stroskotal.
- 7. februára 1962 - USA zakázali akýkoľvek dovoz z Kuby.
- 22. októbra 1962 - Americký prezident John F. Kennedy oznámil, že na Kube sa nachádzajú jadrové strely ZSSR. Po americkej blokáde Kuby a týždni napätej diplomacie sovietsky líder Nikita S. Chruščov súhlasil s ich odstránením a Kennedy prisľúbil, že USA nepodniknú inváziu na Kubu.
- marec 1968 - Vláda Fidela Castra prevzala kontrolu nad takmer všetkými súkromnými firmami okrem malých fariem.
- júl 1972 - Kuba vstúpila do Rady vzájomnej hospodárskej pomoci (RVHP).
- február 1976 - Kuba prijala novú ústavu, v ktorej bola zakotvená vedúca úloha komunistickej strany. Popri funkcii predsedu vlády a prvého tajomníka Komunistickej strany Kuby získal F. Castro aj úrad prezidenta.
- december 1976 - F. Castro sa stal predsedom Štátnej rady a vlády.
- apríl 1980 - V prístave Mariel vypukla utečenecká kríza po oznámení Kuby, že umožní komukoľvek odísť z krajiny. Do konca septembra opustilo ostrov asi 125.000 ľudí.
- december 1991 - Pád Sovietskeho zväzu ukončil rozsiahlu pomoc Kube a obchod s touto krajinou, ktorej hospodárstvo začalo upadať.
- august 1994 - Fidel Castro oznámil, že nebude Kubáncom brániť v odchode z ostrova, z ktorého sa po tomto vyhlásení do USA po mori vydalo približne 40.000.
- október 1997 - Na piatom zjazde Komunistickej strany Kuby potvrdil Castro mladšieho brata Raúla Castra ako svojho nástupcu.
- 21.-25. januára 1998 - Kubu navštívil pápež Ján Pavol II.
- 23. júna 2001 - F. Castro počas prejavu pod páliacim slnkom nakrátko odpadol.
- 16. decembra 2001 - Do kubánskej Havany dorazila prvá priama potravinová pomoc USA za ostatných takmer 40 rokov.
- 6. marca 2003 - Kubánsky parlament zvolil F. Castra za predsedu Štátnej rady na šieste päťročné funkčné obdobie.
- 18. marca 2003 - Kubánska vláda avizovala zákrok proti disidentom obviňovaným zo spolupráce s USA na ukončení socializmu na ostrove. Na tri až 28 rokov väzenia odsúdili 75 otvorených kritikov Fidela Castra.
- 20. októbra 2004 - F. Castro po prejave zakopol a spadol, utrpel pomliaždeninu kolena a zlomeninu ruky.
- 1. augusta 2006 - F. Castro po operácii v dôsledku vnútorného krvácania, ktoré pripísal prepracovanosti a vyčerpaniu, dočasne odovzdal funkcie bratovi Raúlovi Castrovi. Takého rozhodnutie urobil po prvý raz počas svojej vlády. Národu vtedy v liste oznámil, že trpel gastrointestinálnym krvácaním, ktoré pravdepodobne zapríčinil stres spôsobený jeho častejšími verejnými vystúpeniami v Argentíne a na Kube.
- 19. februára 2008 - Fidel Castro sa vzdal úradu kubánskeho prezidenta.
- 24. februára 2008 - Kubánsky parlament zvolil jeho brata Raúla Castra za nového predsedu Rady štátu. Bol jediným nominantom na funkciu prezidenta.