WASHINGTON. Kým bezpilotné lietadlá sa stali kľúčovou časťou výzbroje modernej armády, americké ministerstvo obrany už hľadá spôsoby, ako by vedelo nasadiť autonómne roboty aj pod vodou.
Na morskom dne by hliadkovali na takzvanej Eisenhowerovej sieti diaľnic, ako to nazýva jeden predstaviteľ námorníctva. Na dne svetových oceánov by boli stanice, kde by sa roboty nabíjali.
Aj keď koncept sa stále len vyvíja, technológia sa v posledných rokoch posunula natoľko, že prekonáva problémy spojené s prácou pod vodou, ktorá je oveľa nepríjemnejším prostredím ako vzduch.

Náročné podmienky
Slaná voda spôsobuje koróziu kovov. V hĺbke zase materiál ničí vysoký tlak. Aj možnosti komunikácie sú veľmi obmedzené, takže vozidlá sa musia navigovať samy, nemôžu využívať vzdialených pilotov ako lietadlá.
Napriek týmto komplikáciám už námorníctvo testovalo a nasadilo niekoľko nových systémov, ktoré mapujú dno oceánov, vyhľadávajú míny, pátrajú po ponorkách a tiež vykonávajú útoky.
Kým v súčasnosti sú podmorské prístroje schopné vydržať v teréne niekoľko dní alebo týždňov, cieľom je, aby vďaka podmorskej sieti staníc mohli stroje fungovať aj mesiace, neskôr roky.
Aj keď sa podmorské prostredie často prehliada, jedného dňa by sa mohlo oň súťažiť podobne ako o moria, nebo, či dokonca vesmír, vysvetľujú vojenskí predstavitelia.
Kým Rusko a Čína investujú do svojich ponorkových flotíl, Pentagon sa snaží získať výhodu zavedením nových technológií. Najmä takých, kde sa ľudské schopnosti spájajú s robotmi a autonómnymi systémami.
V roku 2015 americké námorníctvo vymenovalo svojho prvého zástupcu, tajomníka pre autonómne systémy. Pentagon plánuje v najbližších rokoch investovať do podmorských systémov až tri miliardy dolárov.

Medzinárodné cvičenia
Minulý mesiac sa námorníctvo zúčastnilo na medzinárodnom cvičení bezpilotných systémov pri škótskom pobreží. Autonómne ponorky pracovali spolu s bezpilotnými lietadlami a posúvali si správy. Spod mora sa cez vzduch informácie dostali k jednotkám na zemi.
Zatiaľ je skoro povedať, ako sa k plánom postaví vláda budúceho prezidenta Donalda Trumpa. Bryan Clark z Centra pre strategické a rozpočtové posudky si však myslí, že rozvoj podmorskej výzbroje by mal byť prioritou pre námorníctvo aj naďalej.