
WASHINGTON, BRATISLAVA. Bol registrovaným demokratom, kým sa z neho nestal republikán.
Podpísal otvorený list vláde, aby výraznejšie znižovala emisie, neskôr klimatické zmeny označil za čínsku konšpiráciu s cieľom poškodiť americkú ekonomiku.
Donald Trump menil svoje postoje dávno predtým, ako vyhral americké prezidentské voľby. Málokoho prekvapí, že v tom pokračuje aj naďalej.
Zmeny sa dočkal napríklad najznámejší sľub o výstavbe múru na hranici s Mexikom, ktorí majú zaplatiť práve Mexičania, či snaha vyhostiť všetkých nelegálnych imigrantov, ktorí žijú v Spojených štátoch.
Tu sú príklady najväčších Trumpových názorových obratov.

Múr ako pomoc v kampani
Múr na hranici bol od začiatku témou Trumpovej kampane. Už pred rokom a pol sa tým odlíšil od ostatných kandidátov, ktorí ponúkali reálnejšie a menej spektakulárne riešenia. Neprekvapí, že múr nakoniec stáť nebude.
Aj jeden z jeho najbližších podporovateľov Newt Gingrich v rozhovore pre NPR priznal, že múr síce stáť nebude, ale „bol to dobrý nástroj v kampani“.
Trump však od tohto cieľa celkom neustúpil. Pripúšťa, že časť hranice nebude pokrývať múr, ale len plot.
Ani to sa však nepáči napríklad ekologickým aktivistom, keďže zvieratá hranice nepoznajú a týmto územím migrujú. Ak by sa ich cesta uzavrela, nebolo by to možné.
Vyhostenie nelegálnych migrantov
Každý jeden z 11,3 milióna nelegálnych migrantov bude musieť odísť, hlásal Trump v kampani. Mal to byť jeden zo zásadných obratov oproti vládnutiu Baracka Obamu.
Vo voľbách však Trump potreboval aj hispánskych voličov a tento sľub postupne zmierňoval. Teraz chce už vyhostiť len tých nelegálnych migrantov, ktorí „sú kriminálnici, majú záznam v trestnom registri, sú členovia gangov alebo drogoví díleri“, píše BBC.
Takýchto ľudí by podľa neho mali byť dva až tri milióny. Podľa amerického think-tanku Inštitút pre migračnú politiku je nelegálnych migrantov so záznamom v registri maximálne 890-tisíc.
V tomto sa už od Obamu nelíši prakticky vôbec, ani jeho administratíva nechcela legalizovať pobyt zločincov.

S establišmentom a lobistami po boku
Trump uspel ako kandidát ľudí, ktorí odmietajú establišment. Ten pre mnohých symbolizovala práve Hillary Clintonová, ktorá v politike pôsobí dlhé roky.
Teraz sa ukazuje, že ani Trump nemá k ľuďom s bohatými politickými skúsenosťami ďaleko.
Už len spomínaný Gingrich viedol republikánov v politických súbojoch na pôde Kongresu ešte v 90. rokoch. Budúci prezident sa tiež stretol s neúspešným republikánskym kandidátom na prezidenta z roku 2012 Mittom Romneym a hovorí sa, že by sa mohol stať ministrom zahraničných vecí. Do jeho tímu, ktorý pripravuje prevzatie moci, sa dostali aj lobisti z Wall Street.
„Kampaň si postavil na boji s Wall Street a establišmentom a potom sa obráti na Wall Street a jeho lobistov,“ zhrnul Trumpove personálne voľby pre AP Dean Baker z Centra pre ekonomický a politický výskum.

Zákaz moslimov
Keď už útoky na Mexičanov prestali tak pútať pozornosť, obrátil Trump svoj hnev na moslimov.