KYJEV. V uliciach ukrajinskej metropoly Kyjev sa aj dnes konalo viacero masových zhromaždení, ktoré súvisia s tretím výročím vypuknutia mohutných protivládnych protestov, ale aj s nespokojnosťou občanov so stavom krajiny.
Ako informovala agentúra Ukrinform, v Kyjeve dnes hliadkuje viac ako 800 policajtov.
Agresívni nacionalisti
V pondelok, keď si na Ukrajine pripomínali Deň dôstojnosti a slobody, ktorý súvisel s výročím začiatku protestov na kyjevskom Námestí nezávislosti, došlo v ukrajinskej metropole k viacerým výtržnostiam.
Ich páchateľmi boli radikálne ladení demonštranti, ktorí rozbili sklené výplne na dvoch budovách v centre mesta - na sídle dcérskej spoločnosti banky Sberbank a na kanceláriách občianskeho združenia Ukrajinská voľba - Právo ľudu. V oboch priestoroch porozbíjali zariadenie a spôsobili požiar.
Okrem toho demonštranti v uliciach Kyjeva podpaľovali pneumatiky a hádzali zápalné fľaše.
Ako informoval poradca ukrajinského ministra vnútra Zorjan Škirjak, zranených bolo pritom približne desať ľudí. Polícia žiadneho z výtržníkov nezadržala. Začala však vyšetrovanie pre podozrenie z výtržníctva.
Max Tucker, reportér britských The Times na Ukrajine označil agresívnych demonštrantov za nacionalistických. Taktiež tvrdí, že väčšina Ukrajincov ich správanie napriek všeobecnej frustrácii neschvaľuje.
Pred troma rokmi
Protesty na kyjevskom Námestí nezávislosti vypukli po tom, ako vtedajší premiér Mykola Azarov oznámil, že vláda pozastavuje prípravy na podpísanie zmluvy o pridružení Ukrajiny k EÚ. Na námestí sa okamžite zišli prívrženci eurointegrácie Ukrajiny a žiadali zmenu tohto rozhodnutia.
Neskôr tam došlo aj k potýčkam - i ozbrojeným - medzi demonštrantami a poriadkovými orgánmi, pričom došlo k obetiam na životoch a zraneniam.
Zodpovednosť za smrť viac ako 100 ľudí nové ukrajinské vedenie pripísalo vtedajšej vláde na čele s proruským prezidentom Viktorom Janukovyčom. Na streľbe do davu demonštrantov sa podľa súčasnej vlády v Kyjeve podieľali príslušníci elitných jednotiek Berkut.
Janukovyč pred tlakom verejnej mienky ušiel do Ruska, kde sa zdržiava doteraz.
