TALLINN. Lídri Estónskej strany stredu, Sociálnodemokratickej strany a konzervatívneho zoskupenia IRL (Vlastenecký zväz a Res Publica) podpísali v pondelok v Tallinne - v súlade s víkendovou dohodou - aj formálne koaličnú zmluvu.
Tá zabezpečuje pobaltskej republike už niekoľko dní po páde kabinetu premiéra Taaviho Roivasa vytvorenie novej vlády. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.
Strany novej vládnej koalície budú v parlamente disponovať pohodlnou väčšinou 56 zo 101 kresiel.

Vo funkcii premiéra potvrdil parlament v Tallinne Jüriho Ratasa, a to väčšinou hlasov zákonodarcov budúcej koalície.
Za lídra Estónskej strany stredu, ktorý doteraz pôsobil ako podpredseda parlamentu, hlasovalo 53 z 93 prítomných poslancov, 33 bolo proti a sedem ostávajúcich sa hlasovania zdržalo.
Za veľké výzvy pre krajinu označil Ratas (38) vo vystúpení v parlamente demografický vývoj, stagnujúce hospodárstvo, rastúcu nerovnosť v spoločnosti, ako aj bezpečnostnú situáciu.
Na doterajšej zahraničnej a obrannej politike krajiny by nechcel nič meniť. Členstvo Estónska v Európskej únii (EÚ) a Severoatlantickej aliancii (NATO) označil za najlepšie záruky pre bezpečnosť krajiny.
Litovská prezidentka Kersti Karjulaidová poverila ešte v nedeľu zostavením novej vlády krajiny práve Jüriho Ratasa - predsedu Estónskej strany stredu, druhého najsilnejšieho parlamentného subjektu krajiny.

Najvyššia estónska predstaviteľka by sa podľa mediálnych informácií mala v utorok stretnúť s kandidátmi na ministerské posty.
Zoznam budúcich členov vlády predložil premiér prezidentke už dnes. V zmysle legislatívy má teraz hlava estónskeho štátu tri dni na vymenovanie ministrov.
Očakáva sa tak, že nová vláda by ústavou predpísaný sľub mohla zložiť v stredu.
Roivasa, predsedu Reformnej strany, donútili 9. novembra odstúpiť z čela vlády po tom, ako sa proti nemu obrátili obaja koaliční partneri - sociálni demokrati a IRL.
Predmetom sporov medzi vládnymi stranami, ktoré predchádzali rozpadu kabinetu, bolo odvolávanie poslancov z dozorných rád štátnych podnikov.