BUDAPEŠŤ, NIŠ. Vzťahy medzi srbskou a maďarskou vládou neboli nikdy také dobré, aké sú v poslednom období.
Povedal to v pondelok srbský premiér Aleksandar Vučič na spoločnej tlačovej konferencii s predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom, ktorá sa uskutočnila po schôdzke vlád oboch krajín v juhosrbskom meste Niš.

Historická schôdzka
Vučič návštevu maďarského kabinetu v Niši označil za historickú, uviedla agentúra MTI. Pripomenul, že jedným z cieľov schôdzky bolo prilákať ďalších maďarských investorov.
Predseda srbskej vlády vyzdvihol dobre fungujúcu spoluprácu rezortov vnútra v oblastiach migrácie a boja proti terorizmu.
Ocenil vynikajúci vzťah maďarskej menšiny žijúcej v Srbsku so srbskou vládou a poznamenal, že takisto dobrý vzťah je aj medzi Srbmi žijúcimi v Maďarsku s tamojším kabinetom.
Vučič sa pozitívne vyjadril k rozvojovému plánu Maďarska v hodnote 50 miliárd forintov (161,6 milióna eur), ktorý je určený na podporu Vojvodiny, kde žije maďarská menšina.
"Každá investícia je dobrou správou, vláda ich podporuje," dodal srbský premiér.

Na stabilite Srbska záleží
Orbán vyjadril podporu všetkým krokom Srbska, ktoré smerujú k zastaveniu ilegálnej migrácie. Maďarsko podľa jeho slov k tomu poskytne Srbsku expertov i finančné zdroje, pretože "stabilita Srbska je záujmom Maďarska, strednej Európy i celej Európy".
Srbská a maďarská vláda rokovali o možnostiach spolupráce v oblastiach poľnohospodárstva, spracovateľského priemyslu a cestovného ruchu.
Posilniť spoluprácu v oblasti infraštruktúry chcú vlády najmä v budovaní diaľničných prepojení, medzi nimi dôležitého úseku Prosek-Bančarevo, ktorý neskôr bude súčasťou diaľnice Budapešť-Sofia-Istanbul, ako aj v modernizácii železničnej trate Budapešť-Belehrad a v obnove úseku trate Segedín-Subotica-Baja.

Iba záchytné centrá
Srbsko chce pomáhať v budúcnosti už iba utečencom v záchytných centrách; aj tých migrantov, ktorí v súčasnosti žijú na uliciach Belehradu, by mali v blízkej budúcnosti premiestniť do takýchto zariadení.
Vyplýva to zo slov predstaviteľa tamojšieho štátneho orgánu pre utečencov Vladimira Cuciča, ktoré zazneli vo vysielaní verejnoprávnej televízie RTS.
Srbské úrady, ako o tom už skôr informovali tamojšie médiá, nariadili mimovládnym organizáciám ešte začiatkom novembra, aby zastavili pomoc utečencom mimo záchytných centier.
Aj toto opatrenie by malo prinútiť asi 1300 utečencov žijúcich zväčša v centre Belehradu, aby sa odobrali do niektorého zo záchytných stredísk.
V tých je aktuálne podľa Cucičových slov okolo 5200 utečencov. V prípade tých, ktorí žijú mimo nich, ide zväčša o ekonomických migrantov, ktorí sa neúspešne pokúsili ilegálne sa dostať zo Srbska ďalej do Chorvátska alebo Maďarska, aby tak prenikli na územie Európskej únie.

Menej pokusov
Počet odhalených pokusov o ilegálne prekročenie srbských hraníc sa od konca júla "drasticky znížil", uviedol Cucič a dodal, že v uplynulých mesiacoch zastavili na hraniciach asi 15.800 utečencov.
Na ochrane srbskej hranice s Bulharskom i Macedónskom sa podieľajú aj príslušníci bezpečnostných zložiek z ČR, Maďarska a SR.
Navyše, Maďarsko, ako pripomenul Cucič, donedávna povoľovalo asi 800 utečencom mesačne prekročiť srbsko-maďarskú štátnu hranicu, nedávno sa však tento počet zmenšil na polovicu.