BERLÍN, BRATISLAVA. Keď v piatok Angela Merkelová v Berlíne hostila lídrov západných krajín, asi si uvedomovala, aká je osamotená. Končí americký prezident Barack Obama, Británia je na odchode, francúzsky líder Francois Hollande láme rekordy neobľúbenosti a ďalší rok ho môže nahradiť nacionalistka Marine Le Penová.
New York Times už Merkelovú označili za poslednú silnú ochrankyňu liberálnej demokracie. V tomto boji sa už nebude môcť spoľahnúť ani na tradičného spojenca vo Washingtone, keďže do Bieleho domu čoskoro zasadne Donald Trump.
„Nikdy predtým so sebou Nemecko nenieslo tak veľa,“ hovorí pre New York Times Simon Tilford z londýnskeho Centra pre európsku reformu. „Máme veľké šťastie, že na čele Nemecka je práve Merkelová, pretože prináša nádej, že práve ona spraví to, čo Európa potrebuje.“

Unavená, ale ide ďalej
Ľudia z okolia kancelárky už hovoria, že je unavená z toho, že musí sama ťahať Európu. Doma na ňu aj vlastní straníci a politickí partneri útočia za otvorenú politiku voči utečencom, rastie popularita protiislamskej Aliancie za Nemecko (AfD).
Napriek tomu by v nedeľu večer oznámila, že budúcu jeseň v parlamentných voľbách povedie svoju Kresťansko-demokratickú úniu (CDU) a bude sa tak uchádzať aj o štvrté funkčné obdobie na poste kancelárky.
Angela Merkelová
- Narodila sa 17. júla 1954 v Hamburgu, vyrástla však vo východnom Nemecku.
- Po zjednotení Nemecka sa dostala do parlamentu. V roku 2000 sa stala predsedníčkou Kresťansko-demokratickej únie.
- V novembri 2005 sa stala prvou ženou na poste kancelára krajiny. Odvtedy tento post dvakrát obhájila.
„Jej kandidatúra by nebola prekvapujúca,“ hovorí pre SME analytička českej Asociácie pre medzinárodné otázky Zuzana Lizcová. „Jej strana je podľa prieskumov suverénne najsilnejšia. Ani vo vnútri strany sa pre Merkelovú nečrtá výraznejší konkurent. Zo súčasného pohľadu sa tak zdá takmer jasné, že voľby vyhrá.“
Podľa prieskumu agentúry Forsa si až 59 percent Nemcov myslí, že Merkelová mala znovu kandidovať. Podobne sa vyjadril aj šéf Zelených, teda opozičnej strany Winfried Kretschmann. „Nepoznám nikoho, kto by mohol vykonávať jej post lepšie ako ona,“ vyhlásil podľa portálu TheLocal.de.
CDU máva v prieskumoch stabilne nad 30 percent hlasov, sociálni demokrati nad dvadsať. Ak by to tak dopadlo, mohla by pokračovať súčasná široká koalícia.
Stabilita, ktorú potrebujú
Merkelová je pre Nemcov v súčasnosti dôležitá, lebo jej vecný a nevýrazný štýl kontrastuje s populistami, ktorí sa postupne dostávajú k moci vo viacerých európskych štátoch.
„Je posledná, ktorá zostala, a preto je zároveň silná aj slabá,“ hovorí pre New York Times autor Merkelovej životopisu Stefan Kornelius. „Je pilierom stability, posledným múrom, o ktorý sa ľudia chcú oprieť.“
Merkelová sa nebude meniť ani v kampani, hovorí Lizcová. Najmä pokiaľ ide o postoj k utečencom.