REJKJAVÍK, BRATISLAVA. Hotel Fridrika Palssona je len tridsať kilometrov od islandskej sopky Eyjafjallajokull. Výbuch sopky v roku 2010 ho však o zákazníkov nepripravil. Práve naopak naštartoval v celej krajine nevídaný turistický boom.
Dnes už Island navštevuje niekoľkonásobne viac ľudí, ako má vlastných obyvateľov. “Island zachránil krach a erupcia,” vysvetľuje Palsson prekvapivé príčiny popularity severskej krajiny pre denník New York Times.
Aj keď turizmus už živí väčšinu obyvateľov, mnohí z neho nie su nadšení. Obávajú sa, že malá krajina a jej nepoškvrnená príroda nezvládnu nápor návštevníkov.

Kolaps a výbuch
Finančná kríza v roku 2008 spôsobila krach islandských trhov a prepad islandskej koruny. Nízke ceny ale začali lákať turistov a počet návštevníkov začal stúpať. V roku 1996 pricestovalo na Island 200-tisíc ľudí, v roku 2010 sa ich počet viac než zdvojnásobil.
Po výbuchu sopky Eyjafjallajokull sa mnohí obávali, že krajina opäť skrachuje. Keď však zahraničné média začali vysielať zábery na prírodne krásy, záujem návšteníkov ešte stúpol. Za posledné štyri roky narástol každoročný počet turistov o tridsať percent.
Prispela k tomu aj oficiálna PR kampaň. “Museli sme ukázať, že Island nie je nebezpečná krajina pre návštevníkov,” povedala denníku The Telegraph šéfka turizmu v spoločnosti Promote Iceland Inga Hlín Pálsdóttir.
Kým v roku 2010 navštívilo Islan 459-tisíc ľudí ročne, tento rok sa očakáva, že počet turistov bude okolo 1,5 milióna. Island má pritom iba približne 330-tisíc obyvateľov.

Ako Disneyland
Turizmus už Islandu zarába viac ako rybolov a tavenie hliníka - doteraz dve hlavné priemyselné odvetvia.
Ulice Rejkjavíku sú plné drahých áut a prázdne obchody nahradili moderné kaviarne a reštaruácie. Gentrifikácia ale zvyšila ceny nehnuteľností a znevýhodňuje mladých Islanďanov, ktorí musia bývať s rodičmi.
“Akoby to už nebolo moje mesto. Je to ako centrum Disneylandu,” vyhlásila minulý mesiac líderka islandskej parlamentnej strany Pirátska strana Birgitta Jonsdóttir.
Množstvo odpadkov a svetelného smogu zasa domácim kazí čistú prírodnú scenériu. Práve nešpokvrnená príroda je najväčším lákadlom Islandu. Okrem ľadovcov a gejzírov sem chodia aj fanúšikovia seriálu Hra o tróny (Game of Thrones) a navštevujú miesta, kde sa natáča.
Islanďania sa však obávajú, že infraštruktúra malej krajiny nie je pripravená na takéto množstvo ľudí, ktoré môže prírodu znečistiť. Až 87 percent obyvateľov by chcelo aby vláda zaviedla pre turistov vyššie poplatky alebo dane.
Krajina očakáva, že v roku 2017 bude pomer turistov k domácim sedem ku jednej. Vo Francúzsku - najnavštevovanejej krajine na svete - je tento pomer približne 1,2 ku jednému, na Slovensku o niečo menej - 1,15 ku jednému. Víťazom tohto pomyselného rebríčka je Andorra s pomerom viac než 33 turistov na obyvateľa.
“Príliš veľa ľudí je závislých na turizme. Keď počet turistov začne klesať, ekonomika opäť skolabuje. Viem, že sa to stane, ale ja budem pripravený,” povedal pre New York Times taxikár Kristjan Asjaersson.
Zdroj dát: Icelandic Tourist Board