BRUSEL. Spojené štáty na čele s Donaldom Trumpom zostanú lídrom Severoatlantickej aliancie, vyhlásil v piatok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
Dúfa, že sa čoskoro spojí s Trumpom telefonicky. Informovala o tom agentúra Reuters.
Chcú si dohodnúť telefonát
"Som presvedčený, že prezident Trump zachová vedúcu úlohu USA v Severoatlantickej aliancii," vyhlásil Stoltenberg. Okrem toho zmienil, že jeho tím sa snaží o dohodnutie telefonátu s Donaldom Trumpom.
Stoltenberg uviedol, že Trumpovi plánuje dať najavo, že výdavky na obranu sú jeho prioritou a pri návštevách v členských štátoch NATO o tom vždy hovorí.
Ministri obrany mu obvykle dávajú za pravdu, ale posťažoval sa, že presvedčiť ministrov financií je náročnejšie.
Väčšie napätie, vyššie výdavky
"Keď napätie stúpa, treba zvýšiť výdavky na obranu," vyhlásil Stoltenberg a poukázal na hrozbu islamského radikalizmu, ruskú anexiu polostrova Krym a nestabilnú situáciu v severnej Afrike.
Treba podľa neho zastaviť rozpočtové škrty a zvyšovať výdavky tak, aby členské štáty NATO postupne splnili záväzok vynakladať na obranu dve percentá HDP.
Vyhlásenia Jensa Stoltenberga v piatok zazneli na konferencii Nemeckého Marshallovho fondu Spojených štátov (GMF) v Bruseli.
Európa sa spolieha na USA, tie ju chcú stabilnú
Na konferencii mimovládnej organizácie Nemecký Marshallov fond Spojených štátov amerických (GMF) Stoltenberg povedal:" Dve svetové vojny a studená vojna nás naučili, že v bezpečnosti sa Európa spolieha na USA a Spojené štáty americké zas majú záujem, aby bola Európa stabilná a bezpečná." Prepis jeho prejavu NATO zverejnilo na svojej webovej stránke.
"USA naďalej preukazujú, že im záleží na bezpečnosti Európy. Vyšlú do nej novú brigádu a poskytnú vybavenie, zásoby a podporu budúcim posilám, ak to bude potrebné," uvádza sa v Stoltebergovom prejave.
"Od vzniku NATO v roku 1949 USA nemali spoľahlivejšieho partnera ako Európu. Európa je najlepším priateľom Ameriky," konštatuje Stoltenberg. Pripomenul, že NATO aktivovalo článok 5 o kolektívnej obrane jediný raz, a to v prospech USA - po teroristických útokoch v roku 2001.
Okrem vojenskej spolupráce v boji proti tzv. Islamskému štátu Stoltenberg poznamenal, že Európu a USA spájajú aj obchodné vzťahy.
"Silnejšia, bezpečnejšia a prosperujúcejšia Európa znamená silnejšie, bezpečnejšie a prosperujúcejšie USA," píše sa v prejave.
Hrozby: Rusko, terorizmus, migračná kríza
Stoltenberg považuje za nevyhnutné, aby Európa v období nových hrozieb väčšmi dbala na svoju bezpečnosť a obranu a utužilo sa transatlantické partnerstvo.
"Rusko, porušovanie medzinárodného práva, dianie v severnej Afrike a na Blízkom východe, migračná kríza, medzinárodný terorizmus, hybridná vojna a kybernetické útoky - to sú aktuálne hrozby, ktoré si vyžadujú jednotu a riešenie," zhrnul generálny tajomník NATO.
Európsku obranu podľa neho treba posilňovať troma spôsobmi. Vynakladať na obranu viac peňazí a efektívnejším spôsobom; namiesto súperenia sa dopĺňať s ostatnými organizáciami, napríklad s EÚ; užšie spolupracovať so spojencami, ktorí nie sú členmi EÚ.