PARÍŽ, BRATISLAVA. Parížan Nicholas je voličom socialistov, no cez víkend pôjde hlasovať o konzervatívnom kandidátovi na francúzskeho prezidenta. Vie, že jeho obľúbená strana má len malú šancu, že by na jar triumfovala, chce preto voľby ovplyvniť aspoň takýmto spôsobom. Najmä preto, aby sa prezidentkou nestala šéfka krajne pravicového Národného frontu Marine Le Penová.
„V primárkach Republikánov budem hlasovať za Alaina Juppého, pretože je absolútne nutné zastaviť kandidatúru Nicolasa Sarkozyho,“ vyhlásil podľa webu TheLocal.fr. „Takmer naisto by sa v druhom kole proti sebe postavil Sarkozy a Le Penová. Po brexite a víťazstve Donalda Trumpa by išlo o posledné pokračovanie absolútnej nočnej mory.“
Nicholas s týmto postojom nie je jediný. Podľa jedného prieskumu by až šesťnásť percent voličov v primárkach, ktorých prvé kolo sa uskutoční v nedeľu a druhé o týždeň neskôr, mohli byť socialisti v prezlečení.

Socialisti: Nechoďte hlasovať
Socialistická strana síce vyzýva svojich voličov, aby sa do procesu u konkurenčnej strany nezapájali, no mnohí to ignorujú. Obávajú sa totiž, že ak by sa do boja o Elyzejský palác dostal Sarkozy, dostal by sa s Le Penovou do druhého kola a v ňom by ho socialistickí voliči odmietli podporiť.
Nemusel by sa tak zopakovať rok 2002, keď sa síce Le Penovej otec a vtedajší šéf Národného frontu Jean Marie Le Pen do druhého kola dostal, no strany sa v ňom proti nemu zjednotili a prezidentom sa s veľkým náskokom stal Jacques Chirac.

Medzi Sarkozym a Le Penovou však teraz ľavicoví voliči nevidia veľa rozdielov. Sarkozy sa už v kampani inšpiroval rétorikou. Hovorí o zachovaní francúzskej identity, bezpečnosti a prisťahovalcom odkazuje, že ak prijmú francúzske občianstvo, musia prijať aj fakt, že stávajú „potomkami Galov“.
Hovorí aj o tom, že voľby budú zmanipulované, práve vďaka voličom ako Nicholas. Pre Francúzov je jednoduché hlasovať v straníckych primárkach, stačí zaplatiť poplatok dve eurá a podpísať vyhlásenie, podľa ktorého sa stotožňujú s ideálmi strany.
Sarkozy to označuje za „krádež“ a „zradu“. Jeho najbližší rivali Alain Juppé a Francois Fillon si to však naopak pochvaľujú. Tí sú politicky viac v strede ako exprezident a dúfajú, že práve oni by mohli nalákať hlasy ľavicových voličov.
Výsledok socialisti neovplyvnia
„Cieľom je, aby si voliči, či už ľavicoví, stredoví alebo pravicoví, mohli vybrať prefereovaného stredopravého kandidáta, aby potom pri prezidentských voľbách neboli sklamaní,“ vysvetľuje hovorca Republikánov. „Samozrejme, hlasovať prídu aj nejakí socialisti, no v porovnaní s tými, ktorí volia naozaj úprimne, to nebude taký počet, aby to ovplyvnilo výsledok. Toho sa nebojíme.“
Aj socialisti budú mať v januári svoje primárky, no neočakáva sa, že ich víťaz by mal v prezidentských voľbách šancu. Popularita ľavicového prezidenta Francoisa Hollanda štyri a pol roka od volebného víťazstva ostáva rekordne nízka.