PARÍŽ, BRATISLAVA. Mnohí ho prirovnávajú k Hillary Clintonovej. Politik s množstvom skúseností, stredopravým programom, umiernenou rétorikou. Vyhýba sa prejavom emócií, nebojuje proti islamu či imigrantom, podporuje západnú liberálnu demokraciu aj Európsku úniu.
A podľa prieskumov vyhrá prvé aj druhé kolo primárok konzervatívcov, ktoré sa budú konať 20. a 27. novembra. S veľkou pravdepodobnosťou tak zabojuje o prezidentský mandát aj vo voľbách, ktoré sa uskutočnia budúci rok na jar. Aj proti kandidátke krajne pravicovej strany Národný Front Marine Le Penovej.
Prieskumy však pred minulotýždňovými voľbami amerického prezidenta favorizovali aj Clintonovú, no nakoniec ju Donald Trump porazil. Bude to v Juppého prípade iné?

Povesť technokrata
Absolvent prestížneho parížskeho inštitútu Sciences Po aj École nationale d’administration sa v štátnej správe pohybuje už od 70. rokov minulého storočia.
Politickú dráhu odštartovalo stretnutie s budúcim prezidentom Jacquesom Chiracom. Priateľstvo a spolupráca, ktoré z neho vzišli, sa neskôr pre Juppého kariéru stali kľúčovými. A to aj napriek tomu, že niekedy pre politikov nebolo ľahké spolu vychádzať, píše Juppé v životopise na svojej oficiálnej webovej stránke.
Alain Juppé (71)
- Narodil sa 15. augusta 1945 vo francúzskom Mont-de-Marsan.
- V rokoch 1995 až 1997 bol premiérom v čase prezidentovania Jacquesa Chiraca. Predtým viedol aj francúzsku diplomaciu.
- Po odsúdení za nelegálne financovanie v roku 2004 na dva roky prerušil politickú kariéru.
- Od rok 2006 je starostom mesta Bordeaux.
- V prezidentských primárkach Republikánov je podľa prieskumov favoritom.
“Nič nebolo odlišnejšie ako naše osobnosti,” tvrdí. “Hovorí sa o mne ako o vzdialenom a chladnom, on má dar prebudenia sympatií. Mám povesť technokrata, on je stelesnením politického zvieraťa, ktoré zvádza, presviedča a mobilizuje.”
Napriek všetkým odlišnostiach osobností sa stal Juppé členom Chiracovej strany Združenie za republiku (RPR) hneď pri jej vzniku v roku 1976. V 80. rokoch dokonca pôsobil ako jej generálny tajomník. Zostal v nej až do roku 2002, keď sa strana rozpadla, okamžite však prešiel do novozaloženej Chiracovej Únie
za ľudové hnutie (UMP), ktorá sa neskôr premenovala na stranu Republikánov. V tej pôsobí dodnes.

Zneužíval verejné financie
So Chiracom spolupracoval už v čase, keď bol starostom Paríža - Juppé bol jedným z jeho najbližších poradcov, neskôr i zástupcom.
Keď bol neskôr Chirac premiérom, Juppé bol jeho ministrom financií aj hovorcom vlády, a keď sa Chirac v roku 1995 stal prezidentom, Juppé dva roky viedol vládu.
Prepojenie so Jacquesom Chiracom však nebolo vždy pre Juppého prínosné. Jeho a ďalších 26 ľudí v roku 2003 obžalovali z ilegálneho financovania vtedy už neexistujúceho RPR. Chiraca vtedy pred trestným stíhaním chránila prezidentská imunita - Juppého však nie.