ANKARA, PRAHA. Turecká polícia obvinila dvoch Čechov, ktorých zadržala v minulých dňoch na svojom území, z príslušnosti k teroristickej organizácii.
ČTK to vo štvrtok povedala hovorkyňa českého ministerstva zahraničia Michaela Lagronová.
Informácie servera a Černínského paláca sa rozchádzajú v dátume zadržania aj v tom, kam sa chceli Česi dostať.
Chceli ísť do Iraku
Zadržaná dvojica v minulosti hovorila o tom, že sa podieľa na činnosti kurdských milícií YPG, ktoré bojujú proti organizácii Islamský štát (IS) a ktoré Ankara považuje za teroristickú organizáciu.
Markéta Všelichová a Miroslav Farkas sa podľa Daily Sabah pokúsili prekročiť hranicu zo Sýrie do Turecka a to v oblasti juhovýchodnej provincie Şirnak.
Následne ich Turci za nelegálne prekročenie hranice zadržali. Podľa hovorkyne českého ministerstva ale k zadržaniu došlo pri pokuse Čechov prekročiť hranicu z Turecka do Iraku. Provincia Şirnak na juhovýchode Turecka susedí s Irakom i so Sýriou.
Podľa Daily Sabah Čechov zadržali v stredu. Lagronová uviedla, že česká strana má informácie o zadržanom mužovi a žene od 13. novembra, keď u nich Turci údajne pri hraničnej kontrole našli materiály, ktoré spomínajú kurdské milície YPG.

Ostreľovač a koordinátorka
Turecký spravodajský server uviedol, že Všelichová a Farkas sú bojovníkmi milícií sýrskych Kurdov YPG, ktoré Ankara považuje za teroristov.
Turci ich podľa tohto zdroja zadržali pri svojej prvej operácii proti zahraničným bojovníkom týchto milícií.
Farkas, ktorý vystupuje pod prezývkou Serxwebun Botan, je podľa Daily Sabah ostreľovačom. Všelichová s krycím menom Zelane Botan sa stará o logistiku, zdravotnú starostlivosť a koordinovala tiež cesty ďalších "dobrovoľníkov-teroristov" z Európy do Sýrie, uviedol citovaný turecký zdroj.
Zadržaní sú podľa Lagronovej stále v provincii Şirnak a česká diplomacia sa teraz snaží o ich deportáciu do Česka. Informácie o prípade má Česko od právnika, ktorého dvojica dostala.
"V Turecku platia prísne protiteroristické zákony, ktoré nám zabraňujú v kontakte s nimi (zadržanými), takže sa snažíme aspoň o kontakt s ich tureckým právnikom, ktorého im pridelili," uviedla hovorkyňa.
Nič netajili
Lagronová upozornila, že české ministerstvo riešilo podobnú situáciu Všelichovej už v lete, keď ju zadržali v Kurdistane. České úrady sa vtedy úspešne snažili docieliť jej vyhostenie, aby tam neskončila vo väzení.
Farkas a Všelichová svoju pomoc kurdským milíciám v Sýrii v minulosti nijako netajili a o svojej činnosti poskytli českým médiám niekoľko rozhovorov.
Farkas, ktorý bol údajne členom cudzineckej légie a v minulosti pomáhal obetiam zemetrasenia na Haiti, v skoršom rozhovore poskytnutom serveru Echo24.cz tvrdil, že chce v kurdských oblastiach Sýrie pomáhať najmä deťom.
Založil kvôli tomu aj humanitárnu organizáciu, do ktorej vložil výťažok z predaja svojho majetku. Na svojom facebookovom účte Farkas minulú stredu napísal, že sa chystá do Rojavy, čo je označenie pre kurdské oblasti na severe Sýrie.
Študentka Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Prahe Všelichová v rozhovore poskytnutom v lete iDnes.cz vyhlásila, že do severnej Sýrie ju zaviedla najprv zvedavosť, následne sa rozhodla ľuďom na mieste pomáhať.
Zúčastnila sa vraj aj dobývania niektorých dedín obsadených IS. Server tiež napísal, že Všelichová do Sýrie, do Turecka a do Iraku za posledné dva roky vycestovala spolu štyrikrát.