SME

Detskú nemocnicu v Aleppe zasiahli nálety, zomrelo 21 ľudí vrátane piatich detí

Miestni tvrdia, že náletov sa zúčastnili aj Ruské vzdušné jednotky, dokážu ich totiž rozoznať podľa zvuku.

Dieťa zranené po leteckých útokoch v Aleppe.Dieťa zranené po leteckých útokoch v Aleppe. (Zdroj: TASR/AP)

BEJRÚT. Detskú nemocnicu v rozdelenom sýrskom meste Aleppo zasiahli intenzívne nálety, pri ktorých zahynulo 21 ľudí. Medzi mŕtvymi je päť detí a dobrovoľný zdravotník. Informovali o tom monitorovacia organizácia Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) a zdravotníci, ktorých citovala tlačová agentúra DPA.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rusko popiera, že by sa zapojilo do najnovších náletov na Aleppo, ktoré v utorok nasledovali po trojtýždňovej prestávke. Vláda v Damasku oznámila, že spúšťa veľkú vzdušnú operáciu proti "teroristom" v iných oblastiach severozápadnej a strednej Sýrie.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Pri ofenzíve povstalcov v Aleppe zahynuli desiatky civilistov Čítajte 

Vládne sily

Miestni aktivisti tvrdia, že podľa zvukov dokážu rozoznať ruské nálety od náletov sýrskej vlády, a vyhlásili, že povstaleckú enklávu vo východnom Aleppe zasiahli vzdušné sily Ruska aj sýrskej vlády. Východné Aleppo je obkľúčené sýrskymi vojakmi už od júla.

Sýrske a ruské lietadlá podnikli približne 40 útokov na štvrte Šaár a Saláhuddín, informoval Ibráhím Hádž z organizácie záchranárov vo východnom Aleppe, známej ako Biele prilby. Dodal, že bombardovanie spôsobilo požiar v detskej nemocnici, ktorú to vyradilo z prevádzky, a takisto zasiahlo školu vo štvrti Šaár a krvnú banku v spomínanej enkláve.

Vo štvrti Šaár zahynul aj vodič sanitky, keď sa pokúšal zachrániť ľudí zranených pri nálete.

Riaditeľ zasiahnutej nemocnice vystupujúci ako doktor Hátim zverejnil na Facebooku apel: "Detská nemocnica má strašný deň. Ja, môj personál a všetci pacienti sedíme práve teraz v jednej miestnosti v suteréne. Snažíme sa našich pacientov ochrániť. Snažíme sa zo suterénu odísť, ale nemôžeme, pretože na oblohe sú všetky tie lietadlá."

SkryťVypnúť reklamu

"Modlite sa za nás," dodal riaditeľ. Napísal tiež, že nemocnicu zasiahlo najmenej 20 barelových bômb - ničivých zbraní, ktoré sa zvyčajne valia zo zadnej časti vrtuľníkov sýrskej armády.

Prečítajte si tiež: Rusi začali leteckú ofenzívu v Sýrii, zapojil sa aj Admirál Kuznecov Čítajte 

Dištanc Ruska

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že nebombardovalo Aleppo už takmer mesiac. Rusko v predchádzajúci deň upozornilo, že spustilo veľkú leteckú operáciu zacielenú proti extrémistickým skupinám v neďalekých regiónoch Idlib a Homs.

"Chcem zdôrazniť, že ruské vojenské lietadlá nepodnikli nálety na mesto Aleppo 29 dní," uviedol hovorca ministerstva obrany Igor Konašenkov, ktorého citovala ruská štátna tlačová agentúra TASS.

Od pondelka zasiahli nálety v Sýrii najmenej päť ďalších nemocníc, dve na vidieku provincie Aleppo a tri v povincii Idlib. Uviedol to Zväz sýrskych lekárskych a záchranárskych organizácií (UOSSM) v Nemecku.

Vojna v Sýrii

Tábor je oficiálne zatvorený a prázdny.

Asadov režim len zriedka povoľoval prísun pomoci do tábora.


TASR
Šéf MAAE Rafael Grossi.

Inšpektori chcú úplne objasniť niektoré činnosti, ktoré sa v nich vykonávali v minulosti.


TASR
Ilustračné foto.

Príjmy z exportu využíval Asad na financovanie svojho režimu.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 082
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 555
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 534
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 578
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 940
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 656
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 773
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 593
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Belgickí farmári protestujú v Bruseli

Telo matky a jej dcéry objavili hasiči v piatok ráno po požiari fary.


TASR

Kontaminované boli tri jednokilogramové balenia Haribo Happy Cola F!ZZ.


TASR

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 4 ďalší 4
Americký prezident Donald Trump.

Kalifornské mesto zažilo druhý deň nepokojov.


TASR 2

Sportnet

Carlos Alcaraz a Jannik Sinner na Roland Garros 2025.

Obaja sú skvelí pre tenis. Ich rivalita je niečo, čo náš šport skutočne potrebuje, hovorí Novak Djokovič.


Michaela Churavá
Tréner Thomas Frank na lavičke Brentfordu.

Pozrite si prehľad zaujímavých futbalových prestupov v letnom prestupovom období 2025 na Slovensku aj v zahraničí v nedeľu 8. júna. Sledujte minútu po minúte.


Hráč Španielska Nico Williams sa raduje z gólu proti Francúzsku.

Pozrite si TV program zápasu o bronz a finále Ligy národov. Kde sledovať zápasy?


SkryťZatvoriť reklamu