BRATISLAVA. Lode ruského námorníctva v Kaspickom mori sú vybavené raketovými systémami s dosahom niekoľkých tisíc kilometrov.
Tieto strely môžu zasiahnuť prakticky akékoľvek miesto na Strednom východe, vrátane všetkých amerických a spojeneckých základní v tejto oblasti.

Návrat Rusov
Sila ruskej armády aj námorníctva sa opiera z veľkej časti o strely vzduch-zem a zem-zem veľkého dosahu. Do tejto oblasti, vďaka robustnej vývojovej základni ešte z čias Sovietskeho zväzu, Rusko stále investuje značné prostriedky.
Strely nie sú len vojenským nástrojom pre dobu vojny, ale aj silným politickým nástrojom v "období mieru" (v medziobdobí do ďalšej vojny) - teda nástrojom, vďaka ktorému Rusko dokáže vnucovať svoju vôľu nepriateľom.
Rusko sa zo strategického hľadiska snaží vnucovať svoju vôľu okrem iného krajinám na Strednom východe. Už Sovietsky zväz riešil problém, ako v tejto oblasti fyzicky pôsobiť alebo ako do tejto oblasti premietať svoju vojenskú moc.
Američania mohli vyslať do oblasti svoje mohutné loďstvo, Sovietsky zväz ale susedil na juhu s viac-menej nepriateľskými, premenlivými a neutrálnymi štátmi.

V 80. rokoch sa síce Sovietsky zväz snažil upevniť svoju moc v oblasti pomocou invázie do Afganistanu, ale z tohto územia sa v roku 1989 stiahol.
Invázia tiež spôsobila zhoršenie vzťahov s Iránom, Pakistanom a Čínou. Po rozpade Sovietskeho zväzu sa navyše hranice Ruska posunuli o 1500 až 2000 km severne a Rusko tak prišlo o schopnosť vnucovať svoju vôľu v oblasti Stredného východu.
Takýto stav nie je pre Rusov v žiadnom prípade vyhovujúci, pretože Stredný východ je veľkým vývozcom ropy.